Shell zapłaci Nigerii 111 mln dolarów za wyciek ropy sprzed 50 lat

12 sierpnia 2021, 16:08
Shell flag
Fot. Wikimedia

"Koncern naftowy Shell zapłaci nigeryjskiej społeczności 111,68 mln dolarów, aby zakończyć sprawę dotyczącą wycieku ropy, który miał miejsce ponad 50 lat temu" - powiedział rzecznik prasowy spółki w środę.

Firma zapłaci społeczności Ejama-Ebubu w nigeryjskim Ogonilandzie "pełną i ostateczną ugodę", aby zakończyć sprawę o wyciek, który miał miejsce podczas wojny biafrańskiej w latach 1967-70. 

Sąd Najwyższy Nigerii w listopadzie ubiegłego roku odrzucił wniosek Shella o zakwestionowanie przyznanej w 2010 roku kwoty 41,36 mln dolarów, która wraz z narastającymi odsetkami, według społeczności, była warta ponad dziesięciokrotnie więcej. 

Shell powiedział, że nigdy nie miał szansy bronić się przed istotą roszczeń i na początku tego roku rozpoczął międzynarodowy arbitraż przeciwko Nigerii w tej sprawie.

Shell Petroleum Development Company of Nigeria Limited w oświadczeniu podał, że podtrzymuje, iż wycieki zostały spowodowane przez osoby trzecie w czasie wojny i że w pełni zrekultywował obszar społeczności Ebubu.

Reklama
Reklama

Firma, najbardziej znacząca międzynarodowa spółka naftowa działająca w Nigerii, w ciągu ostatniego roku musiała stawić czoła serii przegranych spraw sądowych w związku z wyciekami ropy. Obecnie prowadzi rozmowy z rządem w sprawie sprzedaży swoich udziałów w lądowych polach naftowych.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24