Shell wycofuje się ze wspólnej inwestycji z Gazprom Neft w Rosji

14 kwietnia 2020, 11:09
1020px-Shell_Tankstelle
Fot. Wikimedia

Gazprom Neft i Shell postanowiły anulować umowę o utworzeniu  joint venture Meretoyakhaneftegaz w celu rozwoju pięciu lokalizacji w Okręgu Autonomicznym Jamało-Nieniec z inwestycjami w wysokości 1,77 mld dolarów. 

Umowa została ogłoszona w ubiegłym roku i była już w porządku obrad przyszłego posiedzenia Komisji Inwestycji Zagranicznych. Gazprom Neft zapewnia, że projekt będzie nadal realizowany zgodnie z ustalonym planem, choć bez partnera zagranicznego. Shell wyjaśnia anulowanie transakcji "negatywnym wpływem czynników zewnętrznych" - podaje "Kommiersant".

Gazprom Neft ogłosił zakończenie umowy z Shell o wspólnym zagospodarowaniu pól na obszarze autonomicznym Jamał-Nieniec. Raport Shell stwierdza również, że transakcja nie zostanie sfinalizowana z powodu "negatywnych skutków czynników zewnętrznych". Przedsiębiorstwa ogłosiły wspólną inwestycję rok temu na Forum Ekonomicznym w Petersburgu.

Oprócz pola Meretoyakhinskyego do wspólnego przedsięwzięcia miały wejść także okręg Tazowski, Severo-Samburgski i dwa tereny Zachodniej Jubileiny. Zasoby geologiczne projektu oszacowano na 1,1 miliarda ton. Początkowe inwestycje oszacowano na 1,77 miliarda dolarów, a maksymalny poziom produkcji na 10 milionów ton ekwiwalentu ropy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Stary Grzyb
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:52

Ach, kakoj siurpryz żestokij :) Na marginesie - czyżby w branży naftowej rozeszła się już wieść, że po reelekcji (co daj Panie Boże, amen) prezydent Trump zamierza bardziej kompleksowo zająć się matuszką Rassiją, w tym jej sektorem naftowo-gazowym w szczególności, i nie ma co marnować pieniędzy?

xd
wtorek, 14 kwietnia 2020, 15:50

ochłoń trochę dziecko, i czytaj ze zrozumieniem wiadomości choć na tym portalu jak chcesz zabrać głos

Stary Grzyb
wtorek, 14 kwietnia 2020, 17:25

Wania, zapomniałeś dodać, że wycofanie się Shella z tego projektu jest z korzyścią dla matuszki, tak jak przykładowo sankcje, zablokowanie NS 2 czy saudyjska ropa na europejskim rynku po 11 dolarów za baryłkę. Tym niemniej miło, że cię boli :)

rob ercik
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:50

Tik tak, tik tak, 27 mil beztobotnych

Tweets Energetyka24