Shell pomoże zbudować bałtycki gazoport Gazpromu?

18 czerwca 2015, 11:45
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Według źródeł, na które powołuje się ,,Kommiersant”, Gazprom w ciągu kilku najbliższych dni zawrze porozumienie o strategicznym partnerstwie w ramach projektu ,,Baltic LNG”.Gazeta podaje, że najpoważniejszym kandydatem w tym kontekście jest brytyjsko-holenderski Shell.

Dla rosyjskiego sektora paliwowo–energetycznego będzie to pierwsza, duża inwestycja
z udziałem zagranicznych firm od momentu wprowadzenia sankcji ekonomicznych przeciwko Moskwie. Podmiot, z którym Gazprom podpisze porozumienie, otrzyma 49% udziałów w ,,Baltic LNG”. Według ekspertów najważniejszym elementem umowy będzie zapis dotyczący dostarczenia Rosjanom technologii do skraplania gazu na dużą skalę. Źródła z branży gazowniczej, na które powołuje się ,,Kommiersant”, twierdzą że dokument może zostać podpisany już podczas Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Zarówno przedstawiciele Shella, jak i Gazpromu odmówili komentarza w sprawie.

,,Baltic LNG” to projekt dotyczący budowy gazoportu w rejonie Petersburga. Jego początkowa wydajność miałaby wynosić 10 mln ton surowca rocznie z możliwością zwiększenia do 15 mln ton. Pierwsze dostawy LNG zaplanowano na IV kwartał 2020 roku. Koszt projektu szacuje się na około 1 bln rubli.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
rober cik
czwartek, 18 czerwca 2015, 20:45

moze zdarzymy z naszym gazportem w swinoujsciu na pierwsze dostawyz rosji...

zdzich
czwartek, 18 czerwca 2015, 16:18

Banda zachodnich idiotów.ANI JEDNEGO IMIGRANTA W POLSCE!

Tweets Energetyka24