Setki milionów euro w błoto. UE wydała majątek na projekty gazowe, które nie powstały

25 lutego 2021, 12:02
gazociąg rurociąg unsplash
Fot. Unsplash

Według najnowszych badań w ciągu niespełna dziesięciu lat Unia Europejska wydała 440 mln euro na gazociągi, które albo nigdy nie zostały ukończone, albo zostały wstrzymane i ich przyszłość nie jest pewna. 

W sumie od 2013 r. wydano prawie 5 miliardów euro z pieniędzy podatników krajów UE na 41 projektów gazowych, takich jak rurociągi lub terminale importowe, znane jako „Projekty o znaczeniu wspólnotowym” (PCI) - według badania przeprowadzonego przez międzynarodową organizację pozarządową Global Witness.

Szacuje się, że z tego około 440 milionów euro zostało przelanych na siedem projektów gazowych, które nie powiodły się lub zostały zawieszone - przekazuje Global Witness.

Zdecydowaną większość tej kwoty - ponad 430 mln euro - wydano na rurociąg BRUA, który miał połączyć Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię ze złożami gazu na Morzu Czarnym - podkreśla euractiv.com. 

Badania nad gazem podmorskim w strefie ekonomicznej Bułgarii i Rumunii nad Morzem Czarnym były w przeszłości gorącym tematem, ale w przypadku Bułgarii prace są całkowicie wstrzymane. 

Reklama
Reklama

Zaprojektowany w celu uniezależnienia Europy od rosyjskiego gazu, BRUA zamierza w pierwszej fazie dostarczać 1,75 miliarda m3 gazu, szacowane koszty projektu wyniosą 479 milionów euro. 

Odcinek gazociągu został ukończony w listopadzie 2020 roku, ale znajduje się on w całości w Rumunii i nie dociera ani do Morza Czarnego, ani do sąsiadów kraju.

Inwestorzy obawiają się, że BRUA nie będzie transportować gazu po tym, jak ExxonMobil - który prowadził największą część projektu - ogłosił, że chce sprzedać swoją koncesję.

Plany rozszerzenia BRUA na Węgry zostały anulowane w kwietniu ubiegłego roku i jest mało prawdopodobne, aby rura przesyłała gaz z Morza Czarnego - nie spełniając początkowych ambicji projektu, gdy UE określiła go jako „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”.

Pozostałe sześć projektów to:

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24