Sekretarz ds. energii USA: Gazprom nie ukończy Nord Stream 2

17 lutego 2020, 10:21
energyyyyy
Dan Brouillette, Fot. Flickr/U.S. Army Corps of Engineers Nashville District

Sekretarz ds. energii USA, Dan Brouillette jest przekonany, że Rosja nie będzie w stanie ukończyć budowy gazociągu Nord Stream 2 na dnie Morza Bałtyckiego. Przekazał, że zapowiedzi Kremla o jedynie „niedługim przedłużeniu prac” są bez pokrycia a USA nie pozwolą na to, by projekt został ukończony.

Bruillete, spytany o stanowisko Gazpromu, który zapowiedział, że Nord Stream 2 zostanie ukończony mimo sankcji USA, stwierdził, że firma nie jest w stanie tego zrobić - podaje Bloomberg. 

„To będzie bardzo długie opóźnienie, ponieważ Rosja nie posiada odpowiednich technologii” – mówił sekretarz podczas konferencji w Monachium. „Jeśli ją rozwiną, zobaczymy, co zrobią. Ale nie uważam, że to będzie takie proste” – dodał. 

Nord Stream 2, gazociąg który potencjalnie byłby w stanie dostarczać 55 miliardów m3 gazu rocznie z Syberii prosto do Niemiec omijając Europę Środkowo-Wschodnią, stał się przedmiotem geopolitycznego starcia pomiędzy USA i Rosją. Prezydent Donald Trump zaatakował także Niemcy mówiąc, że przeznaczają miliardy na gaz z Rosji korzystając jednocześnie z protekcji USA.

Do maja 2019 roku, inwestorzy Nord Stream 2 wrzucili w gazociąg 6,3 miliarda dolarów. W grudniu ubiegłego roku Stany Zjednoczone nałożyły na projekt sankcje, które spowodowały, że szwajcarska firma Allseas Group SA, która układała rury na dnie Bałtyku, zmuszona była wycofać się z inicjatywy. 

„To niepokojące dla Amerykanów że Europa, a zwłaszcza Niemcy, polegają na Rosjanach do tak dużego stopnia” – podsumował Brouillette.

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
DDeyro
wtorek, 18 lutego 2020, 18:26

Ukończyli Nord Stream a nie ukończą 2. Takie bajki to robotom można wciskać.

Niuniu
wtorek, 18 lutego 2020, 15:13

Jak taki bezsens jest w gazie ziemnym transportowanym rurociągami wobec atrakcyjności LNG to po co Polska rozpoczyna budowę BP? Do tego mają nie wykorzystany w pełni Gazoport. Gazoport który jeszcze rozbudowujemy o kolejne 50%? A przecież w cenie Bp pewnie można by było zbudować kolejny terminal odbioru rewelacyjnego LNG. Może jednak NS2 tak jak BP ma sens? Również ekonomiczny.

sufler
środa, 19 lutego 2020, 00:56

Poszukaj hasła "dywersyfikacja"

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 19 lutego 2020, 13:05

Jemu i tak nie wytłumaczysz! Szkoda czasu.

leming
poniedziałek, 17 lutego 2020, 21:16

Ciekawe,dlaczego amerykanie sądzą że będą w stanie w taki sposób ośmieszyć Putina ? moim zdaniem czy NS2 powstanie,czy nie to zależy od Niemiec.

Niuniu
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:11

Z wypowiedzi: „To będzie bardzo długie opóźnienie, ponieważ Rosja nie posiada odpowiednich technologii” – mówił sekretarz podczas konferencji w Monachium. „Jeśli ją rozwiną, zobaczymy, co zrobią. Ale nie uważam, że to będzie takie proste” – dodał. wynika wprost, że wykonają tylko z "bardzo długim opóźnieniem".

po trzecie sankcje
wtorek, 18 lutego 2020, 00:58

Podstawowy problem jest taki, że rosyjskie złoża są częściowo w głębi lądu, a technologia LNG tanieje w oczach. Wystarczy prześledzić ile kosztuje terminal skraplający w przeliczeniu na tonę LNG w czasie, czy transport statkiem. Poza tym rura wymaga dużych złóż na 35-40 lat eksploatacji, a takich nie ma. LNG amortyzuje się w 20 lat.

Piotrek
wtorek, 18 lutego 2020, 15:25

Potrafisz podać, jaki jest koszt skraplania gazu ziemnego?

Stary Grzyb
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:10

Już poprzedni sekretarz d/s energii w rządzie Donalda Trumpa, Rick Perry, na pytanie o NS 2 mówił "Nie powstanie", a na pytanie "Dlaczego?" odpowiadał "Bo nam się nie podoba". Jak na razie, miał rację, a ponadto USA konsekwentnie podtrzymują swoje słuszne stanowisko w tej mierze. I bardzo dobrze, rzecz jasna. Dodatkowo bardzo dobrze, że Amerykanie jasno widzą szkodliwą działalność Niemiec w kwestii tej rury, a najpewniej także w ogólności. dla Polski to bardzo korzystna optyka, i pozostaje sobie życzyć, aby Donald Trump uzyskał reelekcję, a nasze władze potrafiły sprzyjające okoliczności wykorzystać. Na marginesie - to miłe, że Amerykanie uwalili NS 2 w chwili, kiedy inwestorzy już wtopili 6,3 mld USD :)

Tweets Energetyka24