Saudyjska ropa dla Polski - Orlen podpisał umowę

6 maja 2016, 20:07
Fot. PRODennis Jarvis/Flickr

PKN ORLEN podpisał umowę z Saudi Aramco na dostawę ropy naftowej do rafinerii Koncernu. Kontrakt przewiduje zaopatrzenie w surowiec na poziomie około 200 tysięcy ton miesięcznie.

Umowa będzie obowiązywała od 1 maja do 31 grudnia 2016 r. i zakłada opcję automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Surowiec będzie trafiał do przerobu w rafineriach Koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie.

"To pierwsza w historii bezpośrednia umowa długoterminowa PKN ORLEN z dostawcą z regionu Zatoki Perskiej. Pokazuje nasz kierunek myślenia o strategicznej dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia koncentrujący się na współpracy ze sprawdzonymi producentami surowca z różnych regionów geograficznych i na optymalnych warunkach.  Wielokrotnie zapowiadaliśmy, że będziemy korzystać z okazji rynkowych by osiągnąć optymalną strukturę dostaw oraz korzystne warunki finansowe i konsekwentnie realizujemy te założenia" – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

PKN ORLEN dąży do zapewnienia stabilnych dostaw surowca do rafinerii Koncernu, dlatego konsekwentnie realizuje politykę dywersyfikacji zaopatrzenia. Od początku 2016 r. spółka sprowadziła już sześć ładunków na podstawie umów spotowych z Saudi Aramco. Jednocześnie, mając na uwadze pojawiające się możliwości na rynku ropy naftowej, PKN ORLEN nie wyklucza pozyskania surowca w przyszłości z innych kierunków.

Saudi Aramco to zintegrowany koncern paliwowo-chemiczny, światowy lider w wydobyciu węglowodorów, produkcji, procesach rafineryjnych, dystrybucji i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza udowodnionymi zasobami ropy naftowej i kondensatu na poziomie 261,1 mld. baryłek. Dzienna produkcja Saudi Aramco to 9,54 mln baryłek dziennie. Główna siedziba spółki znajduje się w Dhahranie, w Arabii Saudyjskiej, koncern zatrudnia ponad 61 tysięcy pracowników z 77 krajów na świecie.
 
 
Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
fgnfgnf
niedziela, 8 maja 2016, 18:27

Bardzo dobrze, każdy tankowiec to miliony $ mniej dla faszysty putina na czołgi. W przyszłości z rosji brać minimalne ilości ropy i gazu. Uderzmy w nich ekonomicznie.

janek
sobota, 7 maja 2016, 19:01

Czyżbyśmy wyślizgiwali się z rąk kacapii? Gdzie kacapska agentura???

Tweets Energetyka24