Saudyjczycy skupują akcje europejskich firm z sektora oil & gas

9 kwietnia 2020, 14:57
blur-1853262_1280
Fot. Pixabay

Arabia Saudyjska nabyła akcje kilku europejskich firm z sektora energetycznego. Nie byłoby w tym pewnie nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że "Wall Street Journal" szacuje wartość transakcji na miliard euro, a zrealizowano je tuż przed wideokonferencją OPEC+.

Operacje zostały przeprowadzone za pośrednictwem specjalnego funduszu inwestycyjnego, utworzonego kilka lat temu. Według szacunków „WSJ” obecnie posiada on udziały w największych europejskich firmach naftowo-gazowych. Są to między innymi: Equinor (3,4%), Shell (2,17%), Total (1,87%) oraz Eni (0,49%).

Eksperci uważają, że dokonywanie wspomnianych wyżej transakcji tuż przed kolejną turą rozmów ws. stabilizacji rynku ropy, nie jest przypadkiem. Saudyjczycy skupują papiery wartościowe korzystając z obniżki notowań, której przyczyną jest właśnie załamanie cen „czarnego złota”. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
piątek, 10 kwietnia 2020, 19:59

Co w tym dziwnego. Obecnie akcje tych firm są wyjątkowo niskie. A Saudyjczycy najlepiej wiedzą co się będzie działo z cenami ropy za kilka dni. Przecież cała ta wojna cenowa to typowa ustawka. Teraz kupili akcje w dołku wiedząc, że za kilka tygodni odbiją w górę i AS zarobi na tym kupę kasy. Do tego zyskuje wpływ na swych bezpośrednich konkurentów i potencjalnych odbiorców saudyjskiej ropy. Arabowie od wieków są mistrzami handlu.

Tweets Energetyka24