Saakaszwili: Ukraina musi rozwijać swoje zasoby, w tym zielony wodór

26 lipca 2021, 12:40
saakaszwili flickr
Fot. Flickr

- Po uruchomieniu Nord Stream 2 Ukraina powinna zacząć rozwijać własne zasoby - powiedział na antenie Ukraina24 szef komitetu wykonawczego Narodowej Rady Reform Ukrainy, były prezydent Gruzji, Michaił Saakaszwili.

Jego zdaniem nie można uwierzyć, że tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę będzie kontynuowany po uruchomieniu gazociągu.

"To, że geopolityczne znaczenie Ukrainy zmniejszy się po uruchomieniu Nord Stream 2, jest jednoznaczne. Trzeba to jednak zrekompensować tym, że Ukraina musi rozwijać swoje zasoby, w tym zielony wodór" – powiedział Saakaszwili.

Ponadto oskarżył Rosję o chęć „zablokowania” Morza Czarnego Ukrainie, ponieważ to na południu kraju koncentrują się możliwości produkcyjne "zielonego" wodoru. "A Rosja patrzy na te rzeczy" – dodał Saakaszwili.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:47

Na razie to Ukraina importuję zarówno surowce energetyczne jak i energię elektryczną. Od sąsiadów w tym o zgrozo z Rosji. Problem polega na tym, że jesli stanie tranzyt ruskiego gazu to Ukraiński system przesyłowy pamiętający czasy ZSRR po prostu się rozsypie. Niedziałające stacje sprężania, puste rurociągi i puste magazyny błyskawicznie ulegają nieodwracalnej degradacji. Po 2-3 latach bezczynności cała ta infrastruktura po prostu zardzewieje i zgnije. No i oczywiście zostanie rozkradzina. Odbudować po latach tego już się nie da. Tak więc marzenia o ukraińskim zielonym wodorze można włożyć w bajki - tak jak wiele innych opowieści emeryta Sakaszwilego.

Stary Szwajcar
poniedziałek, 26 lipca 2021, 17:33

Mit jej nie zabrania rozbijac swoich zasobow. Od 1200 lat. Jak dotad nic z tego nie wyszlo. Tym razem mysleli ze ich Ameryka i Europa wezma na garnzszek. I tak jak Kozacy w stosunku do Najjasniejszej Rzeczpospolitej tak sie teraz Ukraincy przeliczyli. Kozacy szantazowali Rzeczpospolita 300 lat Car sie szantazowac nie dawal.

Tweets Energetyka24