Rurociąg Odessa-Brody gotowy do transportu azerskiej ropy

1 września 2016, 18:02
fot. toffehoff/ Flickr

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę Uktransnafta, ukraińsko-azerskie rozmowy dotyczące uruchomienia rurociągu Odessa-Brody osiągnęły zaawansowany etap. Gazociąg jest już w stanie technicznej gotowości, a kwestią czasu jest to kiedy popłynie nim ropa z Azerbejdżanu.

Ukraiński operator rurociągowy, spółka Ukrtransnafta, poinformował o gotowości technologicznej terminalu naftowego w Odessie oraz ropociągu Odessa-Brody do przesyłu ropy z Azerbejdżanu do Europy Środkowej np. Słowacji, Czech i Węgier. Mowa m.in. o napełnieniu rurociągu lekką ropą azerską celem umożliwienia tłoczenia surowca tego rodzaju. Jednocześnie Ukraińcy zapewniają, że prowadzą obecnie zaawansowane negocjacje z Azerami i „innymi potencjalnymi stronami” w celu ustanowienia nowych szlaków przesyłowych - z wykorzystaniem ropociągu Odessa-Brody i systemu "Przyjaźń".

Na początku marca rząd w Kijowie udzielił spółce Ukrtransnafta zezwolenia na nabycie 4,26 ha gruntów przeznaczonych pod budowę rurociągu „Brody - granica państwa” w obwodzie lwowskim. Jest to element Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej, zakładającego transport kaspijskiej ropy przez ropociąg Baku-Supsa, Morze Czarne i rurociąg Odessa-Brody przedłużony w kierunku polskiego Adamowa. W ten sposób surowiec mógłby trafiać aż do gdańskiego naftoportu. 

Zobacz także: Turkish Stream: Gazprom i Ankara osiągnęły porozumienie

Zobacz także: Papież Franciszek: "Polityka klimatyczna uczynkiem miłosierdzia"

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Dana
piątek, 2 września 2016, 10:06

"Grupa niezidentyfikowanych terrorystów kolejny raz zniszczyła infrastrukturę gazociągu na odcinku". Gotowy cytat do przyszłych newsów.

dk
czwartek, 1 września 2016, 19:35

Autorzy zdecydujcie się proszę, gdzie gazociąg, a gdzie ropociąg. Ponieważ w tekście jest to totalnie wymieszane

Śpioch
czwartek, 1 września 2016, 19:17

O czym ten artyku? Jaką informacje on wnosi? Może wystarczy jedno zdanie, a tak to tylko metalik.

Zyta
czwartek, 1 września 2016, 19:10

"Zgodnie z informacjami przekazanymi przez spółkę Uktransnafta, ukraińsko-azerskie rozmowy dotyczące uruchomienia gazociągu Odessa-Brody osiągnęły zaawansowany etap. Gazociąg jest już w stanie technicznej gotowości, a kwestią czasu jest to kiedy popłynie nim ropa z Azerbejdżanu." Co to jest gazociąg, czy ropociąg? Może to niema znaczenia?

Tadeusz
piątek, 2 września 2016, 13:47

Dla wybitnego gryzipiórka, który pisał ten artykuł, jak widać nie ma znaczenia gaz czy ropa... rura jest rura :(

PL
piątek, 2 września 2016, 16:44

zadniego gazociagu w tym kierunku tam nie ma i to jest rurociag..

Tweets Energetyka24