Reklama

Elektroenergetyka

Rozpoczęto rozbiórkę 120-metrowego komina wrocławskiej elektrociepłowni

Fot. Kogeneracja S.A
Fot. Kogeneracja S.A

Żelbetowy komin, pracujący od 46 lat we wrocławskiej elektrociepłowni, przechodzi na zasłużoną emeryturę. Prace przygotowawcze do jego wyburzenia już trwają, a właściwa rozbiórka rozpocznie się w maju.

Rozbiórka komina została podzielona na dwa etapy. Pierwsza część prac nie będzie widoczna z zewnątrz, ponieważ obejmuje skuwanie warstwy wewnątrz komina. W drugim etapie, którego początek zaplanowano na połowę maja, na szczycie obiektu zostanie zbudowana platforma. Stanie na niej specjalna kruszarka, za pomocą której rozbijana będzie zewnętrzna betonowa warstwa komina.

„Ze względu na rozmieszczone wokół komina urządzenia elektrociepłowni, zdecydowaliśmy się na rozbieranie komina od góry, kawałek po kawałku. Mieszkańcy Wrocławia będą widzieli, jak komin sukcesywne znika. Prace planujemy zakończyć w czwartym kwartale tego roku”– mówi Anna Kierzkowska-Wincek, odpowiedzialna za komunikację w Kogeneracji S.A.

Zobacz także: Fortum wbuduje nową elektrociepłownię w Zabrzu

Komin przeznaczony do rozbiórki jest jednym z trzech znajdujących się na terenie wrocławskiej elektrociepłowni. Został oddany do użytku w 1971 r. i był pierwszym tego typu obiektem w stolicy Dolnego Śląska wybudowanym po wojnie. Był elementem ówczesnej nowej elektrociepłowni, której budowa rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych.

Przestał być używany po wybudowaniu nowoczesnej instalacji odsiarczania i odazotowania, która cały strumień oczyszczonych spalin kieruje do uruchomionego na początku 2016 roku nowego komina. Ta proekologiczna inwestycja KOGENERACJI pozwoliła na pięciokrotne zmniejszenie emisji tlenku siarki i trzykrotną redukcję tlenków azotu. Tym samym wrocławska elektrociepłownia spełnia wymagania unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.

KN/Komunikacja+

Reklama

Komentarze

    Reklama