Rosyjskie firmy energetyczne chcą uodpornić się na amerykańskie sankcje

9 listopada 2018, 15:36
Zrzut ekranu 2018-11-09 o 15.31.25
Fot.: Gazprom Neft

Rosyjskie firmy energetyczne ścierają się z europejskimi kontrahentami co do technicznych zapisów nowych umów na dostawy ropy. Kością niezgody są rosyjskie postulaty, które miałyby uchronić nowe umowy od ewentualnych amerykańskich sankcji. 

Jak donosi Reuters Rosneft, Gazprom Neft i Surgutneftegaz naciskają na swoich europejskich klientów, by zmienić walutę rozliczeniową za zakup ropy z dolara na euro. Dodatkowo, rosyjscy giganci żądają, by do umów sprzedaży wprowadzić kary za wstrzymanie płatności. To tylko 2 z wielu metod, którymi dostawcy ropy ze Wschodu próbują uodpornić się na ewentualne zaostrzenie amerykańskich sankcji. 

W reakcji na te żądania, część kontrahentów przystała na konieczność płatności w euro, jednak w przypadku postulatu kar za brak wpłat wynikłych z nowych sankcji, forsowane są rozwiązania zastosowane w odniesieniu do Iranu. Oznacza to wstrzymanie płacenia za dostawy ropy przez cały okres obowiązywania amerykańskich obostrzeń. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
anda
środa, 14 listopada 2018, 17:59

Kiks Rosja przechodzi na rozliczenie rublami z wieloma krajami tak samo jak Chiny, Indie tylko, że nie można tego zrobić od razu. Żeby kupić coś za ruble to trzeba je mieć, czyli musisz sprzedać coś do Rosji. Rosja pozbywa się dolarów, robią to Chiny inwestując na potęgę w infrastrukturę Afryki / no ale maja problem bo ciągle maja gigantyczną nadwyżkę w handlu z USA /.

Kiks
sobota, 10 listopada 2018, 15:20

@Fun funów USA To raczej nie jest dziwne, że Europa ma Euro. Co to jednak zmienia, skoro € jaki są dwoma najważniejszymi walutami rozliczeniowymi na świecie. Gdzie te szumne zapowiedzi ruskich o Rublu? Ha ha. To raczej żałosne. Poza tym trudno brać na poważnie kogoś, kto sypie cytami z Kiepskich.

Fun funów USA
piątek, 9 listopada 2018, 18:33

Europa będzie rozliczać się z Rosją w euro a nie w dolarach. Jasne i logiczne. Jednym krótkim zdaniem: "No i gitara" jak mówi pan Ferdek.

xd
piątek, 9 listopada 2018, 16:53

chyba do płatności w euro krajów strefy euro raczej zmuszać nie musieli no i ta dedolaryzacja wolno ale jednak postępuje

Reklama
Tweets Energetyka24