Rosnieft sprzeda "stare" złoża, aby sfinansować wydobycie w Arktyce

3 grudnia 2020, 14:44
auUXjgJWtC-800xx600
Fot. www.rosneft.com

Rosnieft planuje sprzedaż części starych, mniej wydajnych złóż ropy naftowej - informuje agencja Reutera. Pozyskane w ten sposób środki mają pomóc w sfinansowaniu największej inwestycji w historii kraju - projektu Vostok Oil.

Moskiewskie biura maklerskie poinformowały swoich klientów, że Rosnieft zamierza sprzedać część aktywów, aby "usprawnić" działalność firmy oraz pozyskać środki finansowe na realizację projektu Vostok Oil. Umożliwi on eksplorację ogromnych, arktycznych złóż, których zasobność szacowana jest na 44 miliardy baryłek. 

Wyniki negocjacji, które obecnie prowadzi spółka zarządzana przez Igora Sieczyna, mają zostać podane do publicznej wiadomości w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Plan zakłada pozbycie się projektów, które albo nie były rentowne, albo nie generowały dodatnich przepływów pieniężnych w ostatnich pięciu latach. W praktyce oznacza to sprzedaż aktywów produkcyjnych o wydajności ok. 400 tys. baryłek dziennie. Nabywcami mają być głównie rosyjskie, lokalne podmioty.

„Centrum projektu Vostok Oil stanowić będzie Półwysep Tajmyr, położony około 3 tys. kilometrów na północ od Moskwy. Plan przewiduje budowę 15 miast i wsi oraz co najmniej dwóch lotnisk. W strategii jest także ułożenie rurociągu o długości 770 kilometrów oraz budowa nowego dużego portu na wybrzeżu Morza Kara, w którym będą przyjmowane tankowce” - pisał niedawno red. Daniel Czyżewski na łamach Energetyka24.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
MS
czwartek, 3 grudnia 2020, 16:16

Morze Kara, cóś takiego, to lepiej Kara Sea, przynajmniej zajady nie popękają.

Tweets Energetyka24