"Rosnieft krwawi". Umowa cięć w produkcji ropy OPEC+ rujnuje koncern

29 maja 2020, 14:34
Rosyjska penetracja gospodarcza Wietnamu
Fot. Flickr

Rosnieft nie ma wystarczającej ilości ropy, aby wysyłać do nabywców, z którymi ma długoterminowe umowy na dostawy, co utrudnia rosyjskiej firmie kontynuowanie rekordowych cięć ropy po czerwcu - poinformowały Reuters cztery źródła.

Szef Rosnieftu Igor Sieczin przekazał ministrowi energii Rosji, że trudno będzie podtrzymać obniżenia podaży do końca roku. Firma musiałą wstrzymać dostawy do dużych klientów tj. np. Glencore czy Trafigura, pomimo niemałego popytu ze strony tych odbiorców. – informują źródła.

"Nie ma wątpliwości, że Rosnieft dokładnie wypełni wszelkie zobowiązania wobec rosyjskich oraz zagranicznych klientów pomimo cięć w produkcji ustalonych umową OPEC+" – powiedział szef firmy Igor Sieczin.

Glencore i Trafigura nie skomentowały doniesień, podobnie jak minister energii Aleksander Nowak.

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał niedawno z księciem koronnym Arabii Saudyjskiej, Mohammendem bin Salmanem o wspólnej koordynacji cięć w produkcji, które zostały ustalone w kwietniu po negocjacjach krajów zrzeszownych w OPEC+.

Jeszcze w marcu prowadziły brutalną wojnę cenową, która do spółki z obniżeniem popytu przez epidemię koronawirusa spowodowała gwałtowny spadek cen ropy na rynkach.

Arabia Saudyjska chce zaproponować kartelowi przedłużenie cięć aż do grudnia. "Rosnieft krwawi… muszą zaopatrywać rafinerie, stałych klientów. Po prostu nie ma towaru" – kolejne źródło zbliżone do koncernu mówi Reutersowi.

Szefem Rosnieftu jest bliski przyjaciel i sojusznik Władimira Putina, Igor Sieczin, który długo sprzeciwiał się porozumieniu OPEC+, które zakładałoby obniżenie produkcji ropy. Putin zdecydował, że Rosja zgodzi się na umowę ze względu na interesy polityczne na Bliskim Wschodzie.

Wolumen sprzedaży Rosnieftu obniżył się o 17% w maju z porównaniem do kwietnia.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Szach mat w jednym ruchu
niedziela, 31 maja 2020, 08:56

Cała rasija krwawi nie tylko rosnieft czy gazprom! Tąpnięcie w kwietniu PKB jest porażające. Zaklinanie rzeczywistości przez naszych rosyjskich kolegów niczego nie zmieni. Argumenty w rodzaju robienie na złość rosji budową wyspy energetycznej przez Danię? Tudzież następny kwiatek w rodzaju tego, że gazoport w Świnoujściu będzie służył Ukrainie? Są żenujące,ale jak to się mówi żuczek dalej kula kulkę!

Hbp
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 16:43

Ruska tłuszcza lubi zaglądać do cudzych kieszeni. Tylko nie chce zajrzeć do kieszeni mafii byłych kgbistów.

Jan
sobota, 30 maja 2020, 10:13

Polaczki martwcie o siebie i czy macie kasę na kupno tej ropy. Nie martwcie się sprzedającym. On sobie zawsze do rade.

Gal
niedziela, 31 maja 2020, 00:12

A dlaczego Rosja sprzedaje złoto i kupuje walutę ? Jeszcze pięć lat i sprzedający będzie się martwił. Program auta elektryczne, lawety na wagony, próba elektrowni plazmowej, obniży zapotrzebowanie. Polska nie kupuje ropy od Rosji tylko na giełdzie europejskiej. W tym roku wygasają wszystkie umowy.

Rafi373
sobota, 30 maja 2020, 18:24

Wszyscy widzą jak ruski sprzedający sobie radzi. Tak, że aż strach. Strach w oczach ruskiego emeryta.

Taki.
sobota, 30 maja 2020, 14:26

Spokojnie, ja juz kupiłem :-) Teraz tylko czekam.

FR technologiczne imperium
piątek, 29 maja 2020, 17:03

Powinniśmy Sieczinowi pomnik wystawić za ogarnianie potencjału Rosji. Może ma przodka Sybiraka, i mści się za los jaki Rosjanie zgotowali jego przodka?

Tweets Energetyka24