Rosnieft i BP szukają sposobu na redukcję emisji metanu

26 lutego 2021, 15:01
28158979751_74fc34093d_k
Fot. Ken Lund / Flickr

Rosnieft i BP pracują nad pilotażowym projektem związanym z redukcją emisji metanu - poinformowała rosyjska spółka podczas konferencji prasowej.

Przedsięwzięcie będzie miało na celu z jednej strony zmniejszenie emisji, zwłaszcza związanych z wydobyciem gazu, z drugiej natomiast opracowanie nowoczesnych metod bezpiecznego składowania.

Obok powyższego Rosnieft, jeśli wierzyć oficjalnym informacjom, planuje realizację kilku przedsięwzięć związanych z wychwytywaniem oraz składowaniem dwutlenku węgla - m.in. w opróżnionych złożach. Również i tutaj partnerem ma być koncern BP. „Analizujemy i badamy sytuację, jesteśmy na bardzo początkowym etapie” - mówił przedstawiciel rosyjskiej spółki podczas konferencji prasowej.

Reklama
Reklama

W połowie stycznia media informowały, że podobne plany jak Rosnieft i BP (choć bardziej zaawansowane) mają również inne spółki. Konsorcjum w skład, którego wchodzą naftowi potentaci - ExxonMobil i Shell - zamierza zrealizować ogromny projekt związany ze składowaniem dwutlenku węgla w pustych holenderskich złożach gazu na Morzu Północnym

Wspomniane spółki, wraz z Air Liquide oraz Air Products, ubiegają się o dotację w wysokości 2,1 mld euro na prace związane z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla emitowanego m.in. przez zakłady zlokalizowane w Rotterdamie. Celem jest dokonanie znacznej redukcji emisji w tym największym europejskim porcie. 

Wszystkie zaangażowane podmioty poinformowały, że podejmą ostateczną decyzję inwestycyjną na początku przyszłego roku. Uruchomienie instalacji jest wstępnie planowane na 2024 r. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
xd
piątek, 26 lutego 2021, 16:41

choć bardziej zaawansowane-na jakiej podstawie takie twierdzednie, no i jest ponoć kapitalizm, a mamy dotować z państwowej kasy prywatne firmy

Tweets Energetyka24