Rosji grozi gospodarcza katastrofa

25 marca 2014, 12:40
Fot. Flickr/ Statoil ASA
Rosyjski indeks giełdowy RTS na najniższym poziomie od 4 lat- fot. tradingview.com

Putin zdecydował się anektować Krym mimo pełnej świadomości konsekwencji gospodarczych jakie spadną na Rosję. Wspomniana nieprzewidywalność z niepokojem każe spoglądać w przyszłość. Wygląda bowiem na to, że Federacja znajdzie się niebawem „pod ścianą” nie tylko w kontekście recesji gospodarki, ale i podcięcia jej podstaw.

Rosyjska gospodarka wpada w recesję (w 1q oczekiwany wzrost PKB rok do roku to 0%), rekordowe jest tempo ucieczki kapitału zagranicznego (w 1q szacowane na 70 mld$ wobec 63 mld$ w całym 2013 r.), wzrasta inflacja (w skali roku prawdopodobnie 7%), stabilizacja rubla pochłonęła od 3 marca br. 25,228 mld$, indeks giełdowy RTS znajduje się natomiast na najniższym poziomie od 4 lat.

Podobne kłopoty zaczynają dotykać kluczowe rosyjskie koncerny energetyczne. Co najważniejsze nie tylko państwowe, ale także prywatne. Sankcje nałożone na Giennadija Timczenkę spowodowały, że akcje Novateku, którego jest udziałowcem zanurkowały w piątek na moskiewskiej giełdzie o 8,6%, na londyńskiej o 9,6%. Na obu parkietach sprzedaż aktywów gazowego potentata osiągnęła rekordowe rozmiary (w Londynie była ona 5 razy wyższa niż średnia z ostatnich 6 miesięcy, w Moskwie najwyższa w historii). Warto zaznaczyć, że papierów pozbywali się głównie zachodni inwestorzy, aby ustabilizować ich cenę Novatek rozpoczął zakrojony na szeroką skalę skup (chodzi o ponad milion akcji). Powyższa sytuacja robi wrażenie a przecież amerykańskie sankcje można poszerzyć choćby o prezesów Gazpromu i Rosnieftu, ponadto paradoksalnie nie dotyczą one na chwilę obecną bezpośrednio rosyjskich firm, co może jeszcze ulec zmianie.

Rosyjski indeks giełdowy RTS na najniższym poziomie od 4 lat- fot. tradingview.com

Jeśli wierzyć doniesieniom Reutersa już jutro Barak Obama ogłosi, że zgadza się na podpisanie umowy o wolnym handlu USA-UE, tym samym możliwy stanie się eksport amerykańskiego gazu łupkowego do Europy. Amerykanie cały czas gromadzą również swoje zapasy ropy łupkowej (w połowie marca br. z godnie z komunikatem Departamentu Energii było to 375,9 mln baryłek), za pomocą których mogą obniżyć światowe ceny czarnego złota stanowiącego obok błękitnego paliwa filar rosyjskiego budżetu. Ponadto Waszyngton aktywnie pobudza eksport ropy z Iraku (2,5 mln baryłek dziennie, to najwięcej od 1979 r.) i Iranu (do 1,4 mln baryłek z poziomu 1,2 mln). Warto dodać, że może stymulować także wydobycie w Libii, czy Arabii Saudyjskiej. Istotny w powyższym kontekście jest także spadek wzrostu gospodarczego w Chinach a więc i konsumpcja ropy w tym państwie.

Zarysowując trudną sytuację gospodarczą Rosji w najbliższym czasie nie można uciec także od kredytów jakie Moskwa będzie musiała spłacać z tytułu organizacji Igrzysk w Soczi (ich rekordowy koszt to ponad 50 mld $) a także zintegrowania Krymu z pozostałą częścią państwa. Jak oceniają „Wiedomosti” natychmiastowo potrzebne jest na ten cel 600 mln Euro. Według Aleksieja Ulikajewa, ministra gospodarki FR domyślnie sama rozbudowa infrastruktury półwyspu wyniesie 10 mld $.

Jak więc łatwo zauważyć 99% prognoz zachodnich komentatorów politycznych i ekonomicznych dotyczących kryzysu krymskiego sprawdziło się. Nie przewidzieli w zasadzie jedynie tego, że Putin zdecyduje się anektować półwysep mimo pełnej świadomości konsekwencji gospodarczych jakie spadną na Rosję. Wspomniana nieprzewidywalność z niepokojem każe spoglądać w przyszłość, wygląda bowiem na to, że Federacja znajdzie się niebawem „pod ścianą” nie tylko w kontekście recesji gospodarki, ale i podcięcia jej podstaw (to już kwestia natury egzystencjalnej). Do czego wtedy będą zdolne posunąć się jej władze?

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
joden 26.03.2014
środa, 26 marca 2014, 09:30

Czytając takie brednie, nie ma się co dziwić, że chca sprwoadzać gaz z Kataru i USA. Polak zawsze był głupi i takim już zostanie.

drot 27.03.2014
czwartek, 27 marca 2014, 08:17

Chciałbym zapytac, jakie sankcje i dla kogop?. Cały świat handluje normalnie z Rosja i nie przejmuje sie jakims Krymem, to widac. Ma sie rozpocząc budowa rurociagu do Indii, ma Rosja z Chinami podpisac kontrakt na 30 lat w sprawie dostaw gazu i ropy do Chin o wartosci blisko 400 ,miliardów. Rosja rozpoczyna budowe bazy wojskowej w Argentynie, płyna dostawy mięsa z Brazylii i innych państw, sprzedaje broń do Egiptu i Iranu, mozna wylicząc jeszcz,tylko po co?. Mądry zrozumie, ale do głupiego to nie dotrze. A taki Maciążek cos bredzi jedno i to samo. Bez sensu!.

pinokio
wtorek, 25 marca 2014, 19:31

piszecie pierdoly ,rubel w gore ,chiny biora po spotkaniu g-8 100 sj-100 chile wchodzi zw biznes z rosja ,chiny olaly obame i odmowily zerwania kontraktow na gaz ,japonia zakonczyla kilka dni temu forum gospodarcze z rosja ,nowe kontrakty

pinokio
wtorek, 25 marca 2014, 19:31

piszecie pierdoly ,rubel w gore ,chiny biora po spotkaniu g-8 100 sj-100 chile wchodzi zw biznes z rosja ,chiny olaly obame i odmowily zerwania kontraktow na gaz ,japonia zakonczyla kilka dni temu forum gospodarcze z rosja ,nowe kontrakty

zorientowany
wtorek, 25 marca 2014, 13:56

Niech pan wyśle to jak najszybciej do Moskwy...jak tylko to przeczytają te wszystkie "mądrości" to za chwilę rura im zmięknie i ogłoszą kapitulację, wycofanie z Krymu, rozbrojenie i reparację wojenne dla wszystkich zainteresowanych. Panu też coś skapnie jako temu który Rosjan przechytrzył i zmusił do kapitulacji. Panowie z View Pointa tego nie da się już czytać, jesteście poważnymi lobbystami a to wymaga jakiejś powagi. Ten pan wypisuje takie bzdury że głowa boli, czyste chciejstwo bez argumentacji ,albo z taką na poziomie małego kazia. Nie liczę na opublikowanie wystarczy gdy sami przeczytacie i wyciągniecie wnioski.

Tweets Energetyka24