Rosjanie zbudują polski atom? „Aktywny lobbing na Forum Ekonomicznym w Krynicy”

26 września 2016, 17:54

W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel rosyjskiego Rosatomu Dmitrij Suchanow przekonuje, że: „Koncern nie wyklucza wzięcia udziału w polskim przetargu na budowę elektrowni jądrowej, jeśli taki przetarg zostanie rozpisany (…) Polska mogłaby także zyskać na imporcie energii elektrycznej z elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim (jej budowę zamrożono w 2013 r. – przyp. red.)”. Jak odczytywać deklaracje menadżera?

Aktywność rosyjskiego potentata branży nuklearnej, spółki Rosatom, wzbiera w Polsce ponownie na sile. W okresie rządów gabinetu Donalda Tuska Rosjanie aktywnie lobbowali za budową mostu energetycznego pomiędzy Polską i obwodem kaliningradzkim. W samej eksklawie budowano natomiast siłownię jądrową, której moce przewyższały zapotrzebowanie lokalne i miały zostać przeznaczone na eksport. Pomysł był prosty – przesłać tani prąd do krajów bałtyckich, Polski i Niemiec. Warszawa i Wilno podeszły jednak sceptycznie do tych planów obawiając się, że będą one służyć budowie kolejnych środków energetycznego uzależnienia/szantażu, co wykorzysta Kreml. Było to roztropne podejście, które doprowadziło w 2013 r. do zamrożenia budowy elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim. Roztropne – ponieważ już rok później, w 2014 r., aneksja Krymu przez Federację Rosyjską pokazała, że kraj ten i powiązane z nim podmioty są nieprzewidywalne.

Dziś wątek kaliningradzki znów daje o sobie znać, a przy okazji menadżer Rosatomu w randze dyrektora sugeruje start koncernu w ewentualnym przetargu na budowę polskiej elektrowni atomowej (co w zasadzie jest zabawne bo obie koncepcje są wobec siebie konkurencyjne). W jakim celu to robi?

To co można dziś stwierdzić z całym przekonaniem to duża aktywizacja Rosjan, którzy w ostatnim czasie wystosowali do polskich dziennikarzy zaproszenia na wyjazd na targi Atomexpo 2016 w Moskwie.  Sam Dmitrij Suchanow odwiedził natomiast Forum Ekonomiczne w Krynicy. Do Energetyka24.com wpłynęła propozycja przeprowadzenia rozmowy z tym menadżerem podczas wspomnianego wydarzenia. Zrezygnowaliśmy z takiej możliwości ponieważ Rosatom chciał zachować pełną kontrolę nad przeprowadzanym wywiadem. Innymi słowy – Rosjanie rozpoczęli aktywny lobbing w Polsce i mają sprecyzowaną strategię komunikacyjną, którą –co sugerują rewelacje PAP- wcielają w życie.

Dlaczego rosyjski potentat akcentuje możliwości startu w przetargu dotyczącym budowy elektrowni atomowej w Polsce? Odpowiedź wydaje się prosta. Taki ruch może być niezwykle kłopotliwy dla polskich władz – w większości przetargów najważniejszym kryterium jest cena, a Rosjanie mogą posunąć się do działań balansujących na granicy dumpingu. Jeśli zbudują konsorcjum z którąś z polskich firm to będzie to niesamowicie niewygodne dla władz w Warszawie z przyczyn politycznych (z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Czechach – chodzi o elektrownię w Temelinie). O tym, że mają takie możliwości niech świadczą sygnały o „zainteresowaniu polskich firm budową siłowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim”.

Interesujący jest także wątek energii z obwodu kaliningradzkiego poruszany przez Suchanowa przy okazji przetargu na polski atom. Polskie PSE ma zamiar w najbliższych latach oddać do użytku liniię Kozienice-Siedlce (2017 r.) i Kozienice-Ołtarzew (2019 r.). Pozwolą one na wyprowadzenie pełnej mocy z Elektrowni Kozienice przez węzeł warszawski w kierunku północno-wschodniej Polski bez względu na warunki sieciowe. Nie oznacza to jedynie zwiększenia niezawodności dostaw do stolicy, ale także przesył energii do obszarów gdzie jej brakuje (chodzi o północne Mazowsze i województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie). To bardzo ważne ponieważ w coraz większym stopniu napływał do nich od strony łącznika międzysystemowego z Litwą (tzw. LitPol Link) prąd z obwodu kaliningradzkiego. W dłuższej perspektywie mogłoby  to doprowadzić do wytworzenie kolejnego narzędzia nacisku energetycznego na Polskę.

Tymczasem konsorcjum realizujące budowę linii Kozienice-Ołtarzew sygnalizuje już 1,5 roku opóźnienia inwestycji. Jego częścią jest chorwacko-rosyjska spółka Dalekovod… 

Zobacz także: Energia od dyktatorów nie dla Polski. „Ostrołęka i Kozienice-Ołtarzew krytyczne dla Rosjan”

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
pl 68 !
poniedziałek, 26 września 2016, 22:43

Raczej nie bedzie z tego nic , obecnie w polsce panuje choroba narodowa zwana antyruska sraczka uSSraelskiego wasala !

Energetyk
czwartek, 6 października 2016, 20:55

Te opóźnienia w budowie linii Kozienice-Ołtarzew wynikają głównie z przepychanek w PiS i nieprofesjonalności w działaniu koordynatora ds infrastruktury i operatora sieci.

Jan Niezbędny
poniedziałek, 24 października 2016, 19:37

W kontekście linii Kozienice-Siedlce; Kozienice-Ołtarzew i konkurencji rusko-białoruskiej z Kaliningradu przez Litpol oraz bezpośrednim tajemniczym połączeniu z Białorusią, warto przypomnieć zgon młodej prawniczki, asystentki i nałożnicy byłego prezesa ENEI, która rzekomo nie wytrzymała napięcia związanego z "aferą konsultingową" oraz późniejsze dotkliwe pobicie szefa SKW Konstantego Miodowicza, który badając tą sprawę natknął się na jakieś tajemnicze powiązania? Jaką rolę w tych zamierzeniach importu energii z elektrowni rusko-białoruskich od RAO-JES, którym do pewnego czasu kibicowało PO (tj. do czasu agresji na Ukrainie) odgrywał dr Jan Kluczyk? Czy nie jest tak jak sugerują autorzy jego biografii i co poniekąd wynika z akt tzw. afery Orlenu, że pan doktór chciał zbić w ten sposób dużą kasę na współpracy z ruskimi (przede wszystkim na dalszym eksporcie do Niemiec), sprzedając tańszą energię, kosztem naszego bezpieczeństwa energetycznego??? Na to pytanie nie sposób odpowiedź, bez wezwania Miecia Wachowskiego przed odp. komisję ;-/

Jan Niezbędny
poniedziałek, 24 października 2016, 19:30

W kontekście linii Kozienice-Siedlce i Kozienice-Ołtarzew i konkurencji rusko-białoruskiej z Kaliningradu przez Litpol i bezpośrednio tajemniczym połączeniem z Białorusią, warto przypomnieć zgon młodej prawniczki asystentki i nałożnicy byłego prezesa ENEI, która rzekomo nie wytrzymała napięcia związanego z "aferą konsultingową" oraz dotkliwe pobicie szefa SKW Konstantego Miodowicza, który badając tą sprawę natknął się na jakieś tajemnicze powiązania? Jaką rolę w tych zamierzeniach importu energii z elektrowni rusko-białoruskich od RAO-JES, którym do pewnego czasu kibicowało PO (tj. do czasu agresji na Ukrainie) odgrywał dr Jan Kluczyk? Czy nie jest tak jak sugerują autorzy jego biografii i co wynika poniekąd z tzw. afery Orlenu, że pan doktór chciał zbić w ten sposób dużą kasę na współpracy z ruskimi, ale przede wszystkim na dalszym eksporcie do Niemiec, tańszej energii, kosztem naszego bezpieczeństwa??? Na to pytanie nie sposób odpowiedź ;-/

WWM
wtorek, 27 września 2016, 13:54

Linie Kozienice - Ołtarzew buduje konsorcjum ZUE i Dalekovod co można przeczytać na stronie internetowej tej inwestycji. Ciekawe skąd autor artykułu wziął informacje o tym, że Dalekovod to firma rosyjska bo z oficjalnych publikacji to nie wynika. Jeżeli reszta artykułu jest tak samo rzetelna to gratuluje autorowi.

Tweets Energetyka24