Rosjanie oskarżają Marynarkę Wojenną RP o prowokacje wobec Nord Stream 2. Polacy zaprzeczają

2 kwietnia 2021, 10:51
poszuk2
Samolot patrolowy Bryza, fot. kmdr ppor. Czesław Cichy

Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swe statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym – podało w czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Wcześniej operator Nord Stream 2 podał, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji.

Operator Nord Stream 2 w czwartek oświadczył, że statki budujące gazociąg są obiektem prowokacji ze strony okrętów wojennych, statków rybackich i polskiego samolotu PZL Mielec typu M-28, który lata na niedużej wysokości. Poinformował o tym w imieniu spółki szef oddziału filialnego Andriej Minin. Ocenił on, że celem tych działań "jest przeszkodzenie w ukończeniu układania gazociągu".

Reklama
Reklama

Do sprawy na Twitterze odniosło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. 

"Marynarka Wojenna RP nie prowadzi żadnej działalności prowokacyjnej i realizuje swoje statutowe zadania zgodnie z prawem międzynarodowym. Samoloty M-28B Bryza regularnie realizują loty patrolowe - rozpoznawcze w rejonie Morza Bałtyckiego" – podano we wpisie.

Rosyjskie jednostki znajdują się na Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Duńska Agencja Morska zapowiedziała w marcu, że do końca września 2021 roku dwie jednostki: Akademik Czerski i Fortuna będą pracować przy układaniu dwóch nitek Nord Stream 2. Statkom tym towarzyszą jednostki pomocnicze. 

Nord Stream 2 składa się z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec. 

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają natomiast Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 88
Pawełek
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:40

Potężna, atomowa Rosja głupawo twierdzi, że nasze statki rybackie ich prowokują? Czy zawsze Rosja musi zrobić wszystko aby wyjść na zgraję idiotów? Polski samolot, biedna Bryza ma prowokowac ich w... duńskiej strefie?? No, no. Najwyraźniej szykują sobie polityczną zasłonę przed atakiem na Ukrainę. Bo jak można większe głupoty wypisywać, poza taka jak powyżej albo że to 8-o milionowa Gruzja napadła na Rosję? A potem się dziwią, że cywilizowany świat śmieje się z Rosji.

HeHe
piątek, 2 kwietnia 2021, 20:51

Specjalna komisja którą sformował cywilizowany świat czyli Unia Europejska, we współpracy z OBWE właśnie Gruzję określiła mianem AGRESORA w wojnie z 2008 roku. Poza tym mowa o duńskiej wyłącznej strefie ... ekonomicznej a nie terytorialnych wodach Danii. Proponuję czytać więcej o historii.

czytelnik D24
niedziela, 4 kwietnia 2021, 15:53

Jeszcze jak byś wymienił członków owej komisji to wszystko stałoby się jasne skąd taki werdykt.

Geo
sobota, 3 kwietnia 2021, 18:58

Za pieniądze wszystko można stwierdzić

sobota, 3 kwietnia 2021, 02:47

Ale bzdura. Agresor w stosunku do Osetii Południowej, a wcześniej swojej prowincji przez Gruzję nie można nazwać agresją międzynarodowa. Natomiast co miał zrobić rząd Gruzji widząć

Smiechow
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:23

Jezeli polski samolot spala paliwo za pieniądze polskiego podatnika ,obserwując budowę rurociągu ,to wojsko powinno przekazywać publicznym mediom dokładne informacje o ilości metrów rurociągu ułożonych każdego dnia..,przecie to nie tajemnica .Wtedy mógłbym obliczyć kiedy Nord Stream 2 zostanie ukończony i wziąłbym urlop .

Union
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:16

To tylko tlumaczenie rosyjskiego lenistwa i opoznienia w harmonogramie budowy. Niech ruskie skupia sie na robocie ukladania rurociagu, poogladac zabytkowy sprzet moga w museum lub na utube na przyklad.

Extern
piątek, 2 kwietnia 2021, 17:08

Przeszkadzamy w budowie gazociągu przez przelot turbośmigłowego samolotu??? No w sumie może i racja, robotnicy z ciekawości głowę podniosą na trzy sekundy i już cały projekt załapie opóźnienie.

z
piątek, 2 kwietnia 2021, 16:43

Niski przelot spowodował wyłączenie wszystkich systemów. Rosjanie byli całkowicie bezbronni. Połowa z nich po dopłynięciu do portu odeszła z pracy, tak się przestraszyli.

ZPT
sobota, 3 kwietnia 2021, 13:32

Piękne;)))

Tweets Energetyka24