Reklama

Atom

Rosjanie kontynuują prace nad syntezą termojądrową

W 2016 roku Rosja zainwestuje 2,48 miliarda rubli w badania i prace rozwojowe w ramach międzynarodowego projektu ITER, którego celem jest stworzenie reaktora syntezy termojądrowej.

W projekt ITER angażuje się Rosatom. Ponadto zostały na niego przeznaczone środki z budżetu Federacji Rosyjskiej. Rosjanie w ramach swoich zobowiązań muszą przeprowadzić szereg badań, a także dostarczyć specjalistyczny sprzęt. Koszt tych prac wcześniej szacowano na 2,8 miliarda rubli obecnie uległy one jednak zmniejszeniu.

Reaktor ITER budowany jest w centrum badawczym w Cadarche Saint-Paul-les-Durance w południowej w Francji. Umowa na budowę reaktora została podpisana w 2006 roku przez Rosję, USA, Chiny, Koreę, Japonię, Indie i Unię Europejską. Pierwotnie przewidywano, że reaktor zostanie wybudowany w 2018 roku. Koszt realizacji projektu został oszacowany na 10 miliardów euro.

W czerwcu 2013 roku rozpoczęła się budowa eksperymentalnego reaktora termojądrowego. Na ten moment czynnie w prace nad projektem angażują się tylko Rosja i Chiny. Pozostali sygnatariusze porozumienia nie wywiązują się ze swoich zobowiązań.

Zobacz także: Strupczewski: Pluton i wzbogacony uran interesują terrorystów

Zobacz także: Kwestia "terroryzmu nuklearnego" zdominuje rozmowy w Waszyngtonie

Reklama

Komentarze

    Reklama