Rosja sprzeda Gazprom? „Dramatyczna kondycja spółki”

5 września 2016, 12:01
Energetyka24
Energetyka24

Prezydent Władimir Putin poinformował podczas odbywającego się w Chinach szczytu G20 (dwudziestu największych gospodarek światowych – przyp. red.), że Rosja nie ma zamiaru sprzedawać Gazpromu, mimo spadku kapitalizacji spółki o 80% w ciągu ostatniej dekady.

"Gazprom pozostaje niedoszacowany. To jest absolutnie oczywisty fakt, że sprzedaży nie będzie, a jest to związane ze specyfiką gospodarki rosyjskiej" - powiedział Putin w wywiadzie dla Bloomberga. 

Gazowy potentat zatrudnia obecnie ponad 400 tysięcy osób, posiada także największe na świecie rezerwy gazu. W ostatniej dekadzie jego przychody wyniosły ponad 1 bln $. Jednak w tym samym okresie kapitalizacja rynkowa Gazpromu liczona w dolarach spadła o ponad 80%. Głównym tego powodem jest postępująca rewolucja łupkowa, spadek popytu w gospodarkach głównych europejskich klientów firmy i załamanie cen ropy, do których indeksuje się kontrakty długoterminowe.

Zobacz także: Amerykańskie sankcje ponownie uderzają w Gazprom

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
mefis58
wtorek, 6 września 2016, 11:58

Jakoś mój komentarz do bredni pana Maciążka nie znalazł uznania cenzora portalu. Więc w dwóch zdaniach. 1) "kapitalizacja firmy" wartość sumy akcji na giełdzie ma się nijak do "kondycji spółki (szczególnie liczona jak w artykule) i 2)"rewolucja łupkowa" nie postępuje, a się zwija, a popyt u głównych odbiorców na Zachodzie nie spada, a rośnie (ok.15% wzrost eksportu do tych krajów). I na zakończenie też dwie sprawy: teza o słabej kondycji ekonomicznej spółki Gazprom pochodzi od dziennikarza Bloomberga przeprowadzającego wywiad z Putinem, a odpowiedź Putina na te idiotyzmy powinna zakończyć temat zamiast snuć dywagacje pod tytułem "czy Rosja sprzeda Gazprom" i 2) co do komentarza "Kiksa" skoro sytuacja Gazpromu jest tak tragiczna to jak może utrzymywać budżet tak ogromnego kraju ? Wpływ Gazpromu na budżet Rosji jest ZNIKOMY, a całość wpływu sektora naftowo-gazowego na ten budżet to ok 36% (co nie oznacza wpływu eksportu, bo ok 50% gazu i 30% ropy konsumuje rosyjska gospodarka) !!!

mefis58
poniedziałek, 5 września 2016, 13:56

Co za brednie !!!! "Dramatyczna kondycja" Gazpromu bo "spadła kapitalizacja (liczona w dolarach) na giełdzie !!! I co więcej? wg pana Maciążka- spadek zapotrzebowania na gaz u głównych kontrahentów - realia wzrost sprzedaży ok 15%, wg pana Maciążka - postępująca rewolucja łupkowa - realia zwijająca się , dołująca "rewolucja" łupkowa. Wyciąganie wniosków z odpowiedzi na durne pytania w związku z treścią durnej treści pytania stało się w Polsce normą, świadczącą bardzo niedobrze o "dziennikarzach". A pan Maciążek powoli zapracowuje sobie na opinię "nadwornego propagandzisty" ale z zerowym szacunkiem u czytelnika.

smutne
poniedziałek, 5 września 2016, 12:37

Tytuł "rosija sprzeda gazprom?" a w treści już na początku, jasno że nie sprzeda.. manipulacja i tania sensacja ? czy media/D24 chcą sięgnąć dna a naród wyedukować na nieogarniętych poszukiwaczy taniej i nieprawdziwej sensacji niż czegoś mądrego ? łatwych do zmanipulowania przez propagandę - niestety ruscy będą w tym zawsze najlepszy..

Reklama
Tweets Energetyka24