Rosja dostarcza gaz do Donbasu. Ukraina odmawia zapłaty

16 sierpnia 2016, 18:09
Fot. mil.gov.ua
Energetyka24
Energetyka24

Ukraiński koncern energetyczny Naftogaz nie zamierza zapłacić za gaz o wolumenie 1,2 miliarda metrów sześciennych, który został dostarczony przez Gazprom na terytorium okupowanego przez Rosję Donbasu. Deklaracja ta pojawiła się na profilu przedsiębiorstwa na portalu społecznościowym Facebook.

Naftogaz już wcześniej informował, że nie będzie płacić za gaz ziemny dostarczany z Rosji do niekontrolowanego przez Kijów terytorium Donbasu. Pierwszy raz była o tym mowa w listopadzie 2015 roku. Spółka podkreśliła, że zamierza płacić za gaz dostarczany tylko przez te punkty dostaw, które znajdują się na obszarze kontrolowanym przez Ukrainę.  

W odpowiedzi na to Prezes Zarządu Gazpromu Aleksiej Miller poinformował 30 czerwca, że ​"dostawy gazu w południowo-wschodniej Ukrainie odbywają się na podstawie tej samej umowy, co we wszystkich innych regionach tego kraju". Wedle jego słów Ukraina i Gazprom "zawarły tylko jedną umowę w 2009 roku i podpisał ją Naftogaz". W dokumencie zdefiniowane są punkty, w których odbierany jest gaz dostarczany na Ukrainę i część z nich znajduje się w jej południowo-wschodniej części. W opinii Gazpromu jest to wystarczająca podstawa aby żądać zapłaty od ukraińskiego przedsiębiorcy.

Zobacz także: Austriacki dziennik: Amerykańskie naciski ws. Nord Stream 2

Zobacz także: Architekci Nord Stream 2: mimo decyzji UOKiK będziemy ściśle współpracować

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
MacGawer
wtorek, 16 sierpnia 2016, 21:54

No, no, jacy z tych Rosjan formaliści. Aż dziw bierze, że z tak wielka zawziętością nie powołują się na podpisany w Budapeszcie dokument nt. Krymu. A może pan prezes ma na drugie "Kali"? A mówiąc nieco poważniej "Noworosja" domaga sie od Kijowa nie tylko zapłaty za dostarczan tam gaz. Chcą ukraińskich emerytur, pensji dla pracowników itp, itd. Jak widać pecunia non olet, nawet "banderowska".

Kiks
wtorek, 16 sierpnia 2016, 19:18

Też bym nie zapłacił. Niech vlad z własnej kieszeni zapłaci.

fx
wtorek, 16 sierpnia 2016, 23:16

Przecież ten gaz dostarczają swoim TERRORYSTOM to niech też płacą aż do końca okupacji tej części Ukrainy. Za Krym też Ukraina ma płacić ?

asas
piątek, 19 sierpnia 2016, 22:36

kto uważa jeszcze ze ruskie mają honor? odciąć sie od tych zwyrodnialców jak to jest tylko możliwe.!!!! nie chce w polsce ruskiego gazu i ropy nic co ruskie niech tu nie wjeżdza wpływa wlatuje niechce kupować ich towarów żadnych

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24