Rosja bez dostępu do technologii łupkowych

5 sierpnia 2014, 13:12

6 sierpnia wejdą w życie nowe amerykańskie sankcje uderzające w rosyjski sektor naftowy. Nakładają one m.in. ograniczenia w dostępie do technologii łupkowych wykorzystywanych w wydobyciu ropy niekonwencjonalnej.  

Od początku sierpnia funkcjonują restrykcje unijne uderzające w fundament branży energetycznej działającej na terenie Rosji tj. pozyskiwanie „czarnego złota”. Obejmują one listę urządzeń wykorzystywanych do wierceń na wodach arktycznych oraz 30 rodzajów sprzętu stosowanego w lądowych projektach wydobywczych. Chodzi m.in. o dostawy rur służących do budowy infrastruktury przesyłowej, różnego rodzaju pompy (ropy, paliwa etc.), narzędzia wiertnicze, ale także jednostki pływające (dźwigi, okręty pomocnicze), czy platformy.

6 sierpnia działania UE wymierzone w rosyjski sektor naftowy zostaną uzupełnione nową fazą sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych. Liczba restrykcji amerykańskich jest spora i obejmuje ograniczenia eksportowe: urządzeń wiertniczych, sprzętu niezbędnego do prowadzenia prac w morskich projektach arktycznych, komponentów używanych do szczelinowania hydraulicznego (łupki!), zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych, pomp, czy oprogramowania do analizy komputerowej złóż i aktywności sejsmicznej.

Jak widać pętla wokół działalności rosyjskich firm naftowych powoli się zacieśnia. Do tej pory za pomocą ograniczeń kredytowych, czy sprzętowych uderzano długofalowo w nowe projekty wydobywcze i infrastrukturalne na Syberii Wschodniej (kluczowej dla eksportu surowca z Rosji do Azji), czy w Arktyce (inwestycje morskie wymagające high-tech). Tym razem nowa faza restrykcji amerykańskich ma przynieść natychmiastowe skutki. Według agencji Fitch sankcje, które wejdą w życie 6 sierpnia automatycznie uderzą w wydobycie ropy na Zachodniej Syberii. To obszar starych, wyczerpujących się złóż, który wymaga dużego nakładu wysokich technologii.

Ciężką sytuację rosyjskiego sektora naftowego mogą pogorszyć również działania amerykańskie niezwiązane z sankcjami. Dzięki rewolucji łupkowej Stany Zjednoczone zapełniły swoje magazyny ropą niekonwencjonalną. Dziś mogą wykorzystać ją do zbijania światowych cen tego surowca. Na początku sierpnia byliśmy świadkami potencjalnego początku tego procesu. Pływający pod singapurską banderą tankowiec BW Zambesi po raz pierwszy od ponad 40 lat wyeksportował ładunek amerykańskiej ropy naftowej. To dla Rosji, której budżet w lwiej części jest zależny od ceny baryłki Brent, fatalna informacja.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
rynek energetyczny
sobota, 9 sierpnia 2014, 18:31

jeśli chodzi o przyszłość ekonomiczną rynku surowców energetycznych to działa to mniej więcej tak: 1) Pojawiła się technologia łupkowa, a wraz z nią zwiększyło wydobycie gazu przede wszystkim, ale również ropy naftowej 2) cena gazu w USA to 100-120 za 1000m3, cena w Europie to $380, koszt transportu to około $100 - jest więc potencjał spadku cen w średnim okresie czasu 3) w 2020roku USA staną się samowystarczalne jeśli chodzi o ropę naftową, wydobywaną również z łupków 4) 65% budżetu Rosji to ropa i gaz przy czym udział ropy jest około 2 x większy niż gazu 5) w 2015 roku ukończone zostaną instalacje do skraplania gazu i wysyłania go w świat w USA i Australii 6) rewolucyjność i przełom w łupkach jest ważny z 2 powodów: - złoża ropy konwencjonalnej i współwystępującego obok gazu konwencjonalnego, są w praktyce w kilku regionach świata (Zatoka Perska, Rosja, Wenezuela, pd-wsch Azja) za to roponośne łupki są dużo bardziej rozpowszechnione - jak ktoś ma kasę i technologie to praktycznie znajdzie je na każdym kontynencie - zapewniają dodatkową podaż na niespotykaną skalę 7) technologia łupkowa weszła i nagle zmieniła układ sił, jak i transfer bogactwa w skali całego świata, a dzieje się to niezwykle szybko: jest kwestią może 10 lat kiedy w Europie, Chinach i co najmniej kilku miejscach na świecie zacznie się wydobywać gazo/ropę z łupków - to może obniżyć bogactwo Krajów Arabskich - i to dopiero będzie problem jak tam pojawi się bieda i pojawią ekstremizmy na niespotykaną skalę 8) Rosja już przegrała - jej system oparty na eksporcie surowców energetycznych w praktyce przestał działać, jeśli nie uda im się zbudować jakiejś wydajnej gospodarki to będą tracić na znaczeniu, prawdopodobnie pojawią się ruchy odśrodkowe jak ten w Czeczenii: w kolejce stoją Tatarzy, Zabajkale, Region Kaukazu i duże połacie Dalekiego Wschodu ciążące nad Pacyfik. 9) jest kwestią czasu, kiedy Białoruś spróbuje pójść na Zachód, Kaliningrad zażąda daleko idącej autonomii, a Środkowa Azja (Kazachstan i sąsiednie) zacznie prowadzić bardziej niezależną politykę 10) surowce energetyczne są poniekąd substytutami i węgiel nie jest tutaj wyjątkiem, kilka krajów pracuje intensywnie nad gazyfikacją węgla i może się okazać że w wielu regionach świata tak pozyskany gaz, będzie realną alternatywą dla ropy i gazu importowanego.

jon 06.08.2014
środa, 6 sierpnia 2014, 13:19

Chcialem tylko jeszcze dodac ze w maju EIA zmniejszyla szacunek zasobow ropy w lupkach kaliforniskijch ( Monterey shale ) o 96%, co zmniejszylo calkowity szacunek zasobow roponosnych lupkow amerykanskich o 75% . Co to znaczy: ropa w tych lupkach jest ale produkcja kalifornijska nie jest oplacalna przy bierzacych cenach. Prosze o tym myslec jak o zasobach uranu i zlota w oceanch, sa , mozna teoretycznie produkowac ale sie nie oplaca. Formacja Monterey porzednio szacowana jako posiadajaca dwa razy wiecej ropy niz lupki w formacji Bakken w Polnocnej Dakocie i 5 razy wiecej niz lupki w formacji Eagle Ford w poludniowym Texasie byla typowana na stworzenie 2.8 miliona miejsc pracy do 2020 i zwiekszenie dochodow podatkowych rzadu o 24 miliardy dolarow rocznie." Straszyc to możecie las, ale nie nas......... USA nie maja ropy ani gazu na handel.

observer
wtorek, 5 sierpnia 2014, 14:27

Jakby autor tekstu był rzetelny to dopisałby, że Rosjanie już obeszli te sankcje wcześniej i wydzierżawili i wzięli w leasing ten sprzęt, dlatego nie ma się czym podniecać.

Gonzo2121
środa, 13 sierpnia 2014, 10:42

Wiejska filozofia na tym forum, Poziom intelektualny bez komentarza i sami sympatycy wujka Bandery

Tweets Energetyka24