Reklama

Atom

Rosatom gotów do negocjacji z Solorzem-Żakiem i Orbanem ws. bałtyckej EJ

Jedna z rosyjskich elektrowni jądrowych. Fot. Rosatom
Jedna z rosyjskich elektrowni jądrowych. Fot. Rosatom

Rosatom ogłosił gotowość do negocjacji z potencjalnymi inwestorami w sprawie projektu bałtyckiej elektrowni jądrowej. Niedawno w mediach pojawiły się informacje, że projektem zainteresowany jest ZE PAK oraz węgierski MVM.

„Bałtycka elektrownia jądrowa generacji 3+ to obiecujący regionalny projekt energetyczny, który przyczynia się do zaspokojenia zapotrzebowania na podstawowe źródło energii elektrycznej bez emisji CO2, a w efekcie realizacji unijnych planów dekarbonizacji gospodarki. stabilne źródło energii elektrycznej z przewidywalnym kosztem za kilowatogodzinę Państwowa Korporacja Energii Atomowej Rosatom pozostaje otwarta na dialog z zainteresowanymi stronami" - podał we wtorek dziennikarzom Rosatom.

Wcześniej ZE PAK należący do polskiego miliardera Zygmunta Solorza-Żaka oraz państwowa węgierska grupa MVM wyraziły zainteresowanie projektem bałtyckiej elektrowni jądrowej w Kaliningradzie.

"ZE PAK rozważa wiele opcji, w tym udział w budowie od podstaw elektrowni jądrowej w Polsce, co prawdopodobnie potrwa wiele lat. Inną opcją może być zainwestowanie w zagraniczne aktywa. jest już budowany w obwodzie kaliningradzkim” – powiedział Interia.pl rzecznik prasowy Solorza-Żaka, Tomasz Matwiejczuk.

Przygotowania do budowy bałtyckiej elektrowni jądrowej nad Niemnem rozpoczęły się w lutym 2010 roku. Bałtycka EJ jest jedyną rosyjską elektrownią jądrową, do której planuje się przyciągnąć prywatnych inwestorów (do 49%). W połowie 2013 roku generalny wykonawca Koncern Rosenergoatom zamroził projekt w związku z poszukiwaniem inwestorów - przypomina Interfax.ru.

W kwietniu 2016 roku  minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak powiedział dziennikarzom, że Rosja prowadzi negocjacje z potencjalnymi nabywcami energii elektrycznej z bałtyckiej elektrowni jądrowej. „Obecnie budowa bałtyckiej elektrowni jądrowej została wstrzymana. Została zawieszona ze względu na to, że trwają negocjacje z odbiorcami energii elektrycznej” – powiedział, zaznaczając, że stacja „jest zdecydowanie potrzebna, skoro zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie”.

„Negocjacje handlowe są w toku. Potencjalnymi nabywcami są oczywiście kraje, które się tu znajdują, sąsiadujące z Rosją, z Obwodem Kaliningradzkim. Oczywiście jest to przede wszystkim rynek europejski” – powiedział wtedy Nowak.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama