Reklama

Elektromobilność

Wpływ pojazdów elektrycznych najmocniej odczujemy w miastach

Fot. Pixbay
Fot. Pixbay

Elektryfikacja transportu jest ważnym elementem starań o odciążenie środowiska, ale jej oddziaływanie jest najbardziej odczuwalne lokalnie, w miastach. Analiza wpływu alternatywnych napędów musi uwzględniać cały cykl życia produktu - ocenia dr. inż. Anna Skarbek-Żabkin.

Według współzałożycielki Forum Elektromobilności znaczenie elektryfikacji wynika z uzależnienia od transportu właściwie wszystkich sektorów gospodarki. Ekspertka przestrzega jednak przed przecenianiem wpływu pojazdów z napędami alternatywnymi na zmiany klimatu. 

"To, że przesiądziemy się na samochody elektryczne, nie spowoduje, że klimat globalnie nam się zmieni z dnia na dzień" - zastrzegła dr inż. Skarbek-Żabkin w rozmowie z PAP w kuluarach debaty o elektromobilności zorganizowanej przez Volkswagen Polska. Specjalistka wskazała, że zmiany wynikające z postępującej elektryfikacji transportu będą najmocniej odczuwalne lokalnie - zwłaszcza dla mieszkańców miast. 

Ekspertka przypomniała, że "pojazdy z napędem elektrycznym są niskoemisyjne, nie zeroemisyjne". Dodała również, iż w celu rzetelnej oceny różnic między napędem elektrycznym a spalinowym musimy patrzeć zarówno na cykl paliwowy, jak i na cały cykl życia produktu - w tym na kwestię niezbędnych do jego wytworzenia surowców, ich wydobycia i przetwarzania, a później i unieszkodliwiania. "Pominięcie któregokolwiek z tych elementów zaburza wyniki wszelkich analiz" - podkreśliła dr Skarbek-Żabkin. 

Przedstawicielka Forum Elektromobilności odniosła się do istniejących analiz dotyczących szerokiego wpływu alternatywnych napędów na środowisko. "W kontekście różnych publikacji naukowych, już na obecnym etapie rozwoju technologicznego samochody elektryczne mają przewagę nad spalinowymi, a potencjał do rozwoju w ich przypadku jest ogromny" - zaznaczyła ekspertka. (PAP) 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama