Reklama

Wiadomości

Dywersyfikacja gospodarki Arabii Saudyjskiej trwa. Połowa dochodów budżetowych pochodziła z innych sektorów

Mohammed bin Salman. Fot. Flickr/Palacio de Planalto
Mohammed bin Salman. Fot. Flickr/Palacio de Planalto

Dochody budżetu spoza sektora naftowego w 2023 r. po raz pierwszy w historii sięgnęły 50 proc. zgodnie z analizą Ministerstwa Gospodarki i Planowania, na którą w piątek powołał portal dziennika „Saudi Gazette”, powołując się na dane krajowego urzędu statystycznego.

Arabskie media przypisują ten wzrost bezprecedensowym inwestycjom prywatnym, które wzrosły o 57 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat. Historyczny wzrost odnotował też sektor turystyki – aż o 319 proc. W pierwszych siedmiu miesiącach ubiegłego roku królestwo znajdowało się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby odwiedzających. Odnotowano wzrost o 58 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., ostatnim rokiem przedpandemicznym.

Jeszcze niedawno Arabia Saudyjska była właściwie niedostępna dla turystów. 27 września 2019 r. Arabia Saudyjska oficjalnie ogłosiła możliwość uzyskania wizy turystycznej dla cudzoziemców z kilkudziesięciu krajów. Od tego momentu kraj intensywnie rozbudowuje swoją bazę noclegowo-wypoczynkową, a wiele atrakcji ma jeszcze dopiero powstać, w tym słynne podłużne miasto „The Line”.

Arabia Saudyjska była niegdyś niemal niedostępna dla cudzoziemców spoza świata muzułmańskiego. Jednak w 2019 r. królestwo zaczęło szeroko rozpowszechniać wizy turystyczne i intensywnie rozbudowuje bazę noclegowo-wypoczynkową. Nie powstało jeszcze wiele atrakcji, którymi Arabia ma zamiar przyciągnąć zagranicznych gości, jak np. „The Line” – miasto skonstruowane z dwóch budynków liczących 170 km długości i 200 metrów szerokości. Jednak już w ubiegłym roku liczba turystów odwiedzających Królestwo zwiększyła się w stosunku do poprzedniego roku o 58 proc.

Czytaj też

Jak podała redakcja Arab News pozostałe sektory związane z tym wzrostem to przede wszystkim sztuka i rozrywka, które w latach 2021-2022 zwiększyły ponad dwukrotnie, co jest efektem reform wprowadzonych przez księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, który chce spopularyzować „umiarkowany islam”. Ponadto usługi takie jak opieka zdrowotna i edukacja, odnotowały wzrost o ponad 10 proc., transport i łączność o prawie 4 proc. oraz handel, restauracje i hotele o 7 proc.

Reklama

Wszystkie te zmiany i inwestycje są związane ze strategią zawartą w Saudi Vision 2030, czyli ambitnym planie księcia koronnego mającym na celu dywersyfikację saudyjskiej gospodarki i zmniejszenie zależności od ropy naftowej. Chce też przeprowadzić transformację energetyczną inwestując w odnawialne źródła energii oraz zredukować krajowe emisje. Wszystko w imię polityki „Saudi Arabia First”, która zakłada uczynienie z kraju regionalnego lidera, który będzie przyciągać zagraniczne inwestycje.

Reklama

Komentarze

    Reklama