Waszyngton rozważa interwencję w sprawie cen ropy

20 marca 2020, 15:57
administration-1846270_1280
Fot. Pixabay

Amerykański rząd rozważa interwencję w konflikt naftowy pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją - informuje „Wall Street Journal”.

Destabilizacja rynku ropy wywołana przez fiasko rozmów w formacie OPEC+ oraz naftową konfrontację wspomnianych wyżej państw doprowadziły do destabilizacji rynku ropy. Wyjątkowo niskie ceny surowca postawiły w trudnej sytuacji wielu amerykańskich producentów, więc branża zwróciła się o pomoc do Donalda Trumpa.

Według "WSJ" wsparcie miałoby polegać m.in. na wzmocnieniu dyplomatycznej presji wobec Arabii Saudyjskiej oraz opracowaniu pakietu sankcji przeciwko Rosji.

Z kolei Donald Trump oświadczył, że USA będą interweniować na rynku ropy naftowej w „odpowiednim czasie”, na razie starają się znaleźć „złoty środek” między korzyściami płynącymi z niskich cen a ochroną swojego przemysłu naftowego. Prezydent dodał, że obecna sytuacja jest trudna dla Arabii Saudyjskiej, ale „rujnująca” dla Rosji, której gospodarka opiera się na węglowodorach.

Kilka dni temu Trump polecił Departamentowi Energii dokonanie zakupu dużych wolumenów ropy. Według niego ta decyzja „uratuje miliardy dolarów amerykańskich podatników oraz pomoże przemysłowi”.

Strategiczna Rezerwa Naftowa USA ma pojemność 713 mln baryłek, więc planowane zakupy (w wysokości 77 mln baryłek) stanowić będą mniej niż 10% możliwości magazynowych. Rozpoczną się one w ciągu dwóch tygodni.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
dollarstore
poniedziałek, 23 marca 2020, 00:10

Powinni dogadac się razem z Ruskimi zaorać tych eksporterów jihadu czyli AS

Po trzecie sankcje
niedziela, 22 marca 2020, 18:10

Zapewne najpierw zaoszczędzą uzupełniając rezerwy przy niskiej cenie. Potem się zastanowią co dalej. Takie uzupełnianie potrwa ze 2 miesiące, a potem się zobaczy.

Pan Ferdek
piątek, 20 marca 2020, 23:20

"Według "WSJ" wsparcie miałoby polegać m.in. na wzmocnieniu dyplomatycznej presji wobec Arabii Saudyjskiej oraz opracowaniu pakietu sankcji przeciwko Rosji...". Niesamowite. A co na to Kiks, Grzyb "warcabista" i "reszta"? Jak to tak, skoro jest tak dobrze (dla USA) to czemu jest tak źle? Przecież "boysy" się pogubią jak nie dostaną wcześniej SMS-em "przekazu dnia". Dlatego czekamy na "reakcję"?

Yaro
piątek, 20 marca 2020, 18:51

Dzisiaj na interii: "Łupki stoją pod ścianą, a Putin z Saudyjczykami ładują taśmę do km-u. Po egzekucji się dogadają i będą pilnowali aby cena była na granicy opłacalności wydobycia w USA. A jak amerykańscy nafciarze zaczną pompować, to znowu oberwą w Rybnicką Jesień Kabaretową. A cena przy której w USA nie opłaca się pompować, jest w zupełności satysfakcjonująca, zarówno dla Saudów jak i dla Rosji." Nic dodać, nic ująć.

Artur
piątek, 20 marca 2020, 23:11

Firmy amerykańskie szybko padną i szybko powstaną gdy tylko baryłka podrożeje. Z zasadami rynkowymi Rosja i Arabia nie wygrają. Poza ty w dłuższej perspektywie więcej na tym stracą.

Katon
sobota, 21 marca 2020, 08:07

Przeczytałeś uważnie tekst na który odpisałeś? Nie wstaną, jak OPEC z Rosją przypilnują by cena rynkowa balansowała na granicy opłacalności amerykańskiego wydobycia. A taka cena urządza zarówno OPEC jak i Rosję. Co do rynku, to właśnie dzisiaj mamy z nim do czynienia. Nie ma umowy OPEC- Rosja, a cena jest tylko wynikiem podaży i popytu. Jak sobie radzą amerykańskie firmy?

gegroza
sobota, 21 marca 2020, 21:18

bzdury - to cena ropy jest odniesieniem do budżetu Rosji a nie USA. Dla USA ropa to ułamek procenta PKB. Dla Rosji i Arabii to gra o życie.

Nysa
niedziela, 22 marca 2020, 20:28

Nie bardzo bo w USA teraz masowo ludzie idą na bruczek.

AB
sobota, 21 marca 2020, 13:22

Ludzie spokojnie. Pandemia się skończy, to dopiero zobaczymy ile ropa jest naprawdę warta. Saudowie zagrali wa bank, bo i tak w obecnych warunkach nie mogli liczyć, że ich jedyny produkt eksportowy się sprzeda. Zatem sprzedają za pól darmo. A że przy okazji dokopali Rosji, Iranowi i Irakowi, który dopuścili by z jego terenów ostrzelano Saudyjskie trafienie. No i bardzo dobrze.

tagore
piątek, 20 marca 2020, 17:35

Czyli tworzą rezerwy przy rewelacyjnie niskich cenach. W Moskwie się cieszą.

Tweets Energetyka24