USA: Projekt sankcji na Nord Stream 2 w przyszłym tygodniu

31 maja 2020, 00:14
Zrzut ekranu 2020-05-31 o 00.13.49
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Możliwe jest wprowadzenie dodatkowych amerykańskich sankcji na gazociąg Nord Stream 2; ich projekt rozważany był w 2019 roku i ma on poparcie rządu w Waszyngtonie - potwierdziło PAP źródło w Kongresie USA.

Dwoje amerykańskich senatorów, Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Jeanne Shaheen, planuje przedstawić projekt sankcji w przyszłym tygodniu - poinformował Reuters, powołując się na źródło zaangażowane w sprawę. By weszły w życie konieczne jest przegłosowanie ich przez Kongres oraz podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zastrzegające anonimowość źródło PAP w Kongresie potwierdziło, że rozważane dodatkowe nowe sankcje to projekt "sporządzony i dyskutowany" w 2019 roku i cieszy się on poparciem amerykańskiego rządu.

W środę rzeczniczka senatora Cruza Lauren Blair Aronson powiedziała agencji Reutera, że w kwestii sankcji "wszystkie opcje pozostają na stole". Oceniła, że nowa propozycja "znacząco poszerzy zakres sankcji".

W oświadczeniu z połowy maja biuro senatora Cruza stwierdziło, że jeśli "Gazprom użyje statku Akademik Czerski do zakończenia gazociągu Nord Stream 2, to prezydent będzie musiał i nałoży sankcje na Gazprom zgodnie z obowiązującym amerykańskim prawem". Dodano, że zgodnie z nowymi restrykcjami urzędnicy Gazpromu "nie będą mieli możliwości przyjazdu do USA, a wszystkie ich aktywa zostaną zamrożone".

W wypowiedzi dla środowego wydania dziennika "Handelsblatt" ambasador USA w Berlinie Richard Grenell oświadczył, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje mające udaremnić dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec.

"Dalsze sankcje spotkały się z ponadpartyjną akceptacją. Mimo kampanii wyborczej (w USA - PAP) proces legislacyjny może zostać szybko zrealizowany" - powiedział Grenell, który rozmawiał w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie z członkami Kongresu USA.

Jak pisze "Handelsblatt", nie jest jasne, jaką formę przybrałyby nowe sankcje. Zdaniem niemieckiej gazety ekonomicznej, mogłyby to być kary handlowe dla firm prowadzących bieżącą obsługę gazociągu przy pomocy specjalistycznego wyposażenia, ale "dyskutuje się w Waszyngtonie także nad sankcjami dla nabywców rosyjskiego gazu".

Stany Zjednoczone uzasadniają swą negatywną postawę wobec Nord Stream 2 tym, że jeszcze bardziej uzależniłby on Europę od dostaw gazu z Rosji. Stanowisko to podzielają również Polska i Ukraina.

W rezultacie ogłoszonych w grudniu 2019 roku amerykańskich sankcji szwajcarska firma Allseas wycofała swe układające rury na dnie morskim statki z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2. Długość brakującego jeszcze podmorskiego odcinka gazociągu wynosi w przypadku jednej z jego nitek 65 kilometrów, a drugiej 85 kilometrów.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
GB
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 22:46

Gazprom coś kombinuje. Okazuje się że Akademik Czerski nie należy bezpośrednio do Gazpromu tylko do Samara Thermal Energy Property Fund (STIF). Niemniej ta spółka poprzez różne spółki należy do Gazpromu.

czytelnik D24
wtorek, 2 czerwca 2020, 16:51

Przecież wiadomo że wszystko co związane z NS2 jest maksymalnie "usłupione" żeby omijać sankcje i prawo antymonopolowe dlatego szykują sankcje na odbiorców gazu - i bardzo dobrze. Kiedy kilku europejskich sponsorów NS2 straci kontrakty na których opiera się ich cały biznes to otrzeźwieją w kilka chwil.

GB
środa, 3 czerwca 2020, 13:26

Ale żeby takie państwo jak Rosja stosowała słupy... Zero soft power.

KNP
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 14:05

'' jeśli "Gazprom użyje statku Akademik Czerski do zakończenia gazociągu Nord Stream 2, to prezydent będzie musiał i nałoży sankcje na Gazprom zgodnie z obowiązującym amerykańskim prawem" Zatem trzeba użyć innego statku.

GB
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 15:28

Gazprom (Rosja) nie ma innego statku. Akademika zresztą też ściągali z Dalekiego Wschodu.

yes
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 09:13

sankcje amerykańskie są na każdym etapie wprowadzane w ostatniej chwili, tak aby straty Rosji były jak najdotkliwsze, aby utopili w rurze jak najwięcej kasy

mc.
niedziela, 31 maja 2020, 22:35

"dyskutuje się w Waszyngtonie także nad sankcjami dla nabywców rosyjskiego gazu" - jak dołożymy do tego gigantyczną stratę jaką Gazprom ma od początku roku, to... trzeba szybko odzyskiwać pieniądze które są nam winni. Bo od bankruta nie da się nic uzyskać.

Szach mat w jednym ruchu
niedziela, 31 maja 2020, 13:09

A tak na spokojnie. Mam wrażenie, że ktoś za wielką wodą stracił cierpliwość. I tak jak w pokerze mówi sprawdzam. Reasumując sytuacja na kremlu nie wesoła. Przy okazji niektóre opracowania sugerują kwietniowy spadek PKB w Rosji o 20 procent a bezrobocie wzrosło o 100 procent!

inteligentni inaczej na start
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 12:49

"...a bezrobocie wzrosło o 100 procent!". No popatrz "geniuszu", a bezrobocie w USA wzrosło o ponad 400% (czterysta) z 3,5% na koniec lutego do 15% na koniec kwietnia a teraz to pewnie jeszcze więcej.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 18:26

Według Rosstatu 40 procent gospodarstw domowych po za Moskwą nie ma ubikacji ani bieżącej wody!!! 13 procent w samej Moskwie! To dane oficjalne,a przecież wszyscy wiemy jak wygląda rosyjska magiczna prawda.

inteligentni inaczej na start
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 23:59

Czyli jak brakło merytorycznych argumentów to wracamy do "początku? Nie bądź bardziej zabawny niż do tej pory, popatrz na swoje uwielbiane USA: na dostępność służby zdrowia, narkomanie, bezdomność (ponad 100 (STO TYSIĘCY) tysięcy w samym NY). procent obywateli z więzieniach (największy na świecicie-toż to naród kryminalistów), osiedla przyczep-czym, się różnią w kwestii WC z rosyjską wsią? Itd. itd. Zejdź na ziemię.

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 2 czerwca 2020, 10:19

Biorąc pod uwagę, że Twój nick to część mojego określenia. To merytorkę zostaw już w spokoju. Na mój komentarz do artykułu który dotyczy rosji. Wyrzucasz wbitkę o usa na koniec zarzucasz mi amerykanizm i uwielbie dla jankesów? Wybacz,ale nie będę dalej komentował takich banialuk!

Szach mat w jednym ruchu
wtorek, 2 czerwca 2020, 09:53

Tradycyjnie zacznasz coś co zawsze kończy tak samo! Już tu był taki jeden bodajże fanclub? Przypadkiem pisał dokładnie to co ty! Zaproponowałem grę on wymiękł,ale może ty zagrasz. Gdzie te moje pro amerykańskie kom.? Gdzie tak bardzo zachwalam bezkrytycznie USA? Znajdź jeden. Wchodzisz do gry! Przy okazji jak to jest,że wystarczy jedno zdanie negatywne na temat Rosji. I natychmiast pojawia się taka reakcja jak twoją? Mógłbyś!

Pan Ferdek
czwartek, 4 czerwca 2020, 17:34

W warcaby nie gram (to dobre dla szóstoklasistów) a do brydża trzeba graczy "sprawdzonych". A płacz faktom nie pomoże (nawet tak żałosny) choć pewnie na chwilę poprawia samopoczucie.

Szach mat w jednym ruchu
piątek, 5 czerwca 2020, 09:11

Bardzo się cieszę, że w końcu napisałeś coś sensownego na temat swoich komentarzy. Wiem, że nie było to łatwe. Tym bardziej doceniam.

czytelnik D24
środa, 3 czerwca 2020, 14:07

W skrajnych sytuacjach Funclub pisze bez nicka - robi to wtedy gdy kogoś atakuje a nie chce być rozliczony ze swojej twórczości. Powinni zlikwidować możliwość pisania bez nicka.

Kiks
poniedziałek, 1 czerwca 2020, 14:04

Ruscy to kraj socjalistów. USA kapitalistów. Odpowiedz sobie kto lepiej sobie poradzi.

Tweets Energetyka24