Przydacz: Sytuacja w Zatoce Perskiej budzi nasze poważne zaniepokojenie

30 sierpnia 2019, 16:56
oil-tanker-336996_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


"Sytuacja w Zatoce Perskiej budzi nasze poważne zaniepokojenie. Deeskalacja napięć wymaga współpracy Stanów Zjednoczonych i Europy" – powiedział podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz podczas nieformalnej dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw UE (formuła "Gymnich") w stolicy Finlandii.

W ramach spotkania ministrowie omówili m.in. sytuację w Zatoce Perskiej, temat zagrożeń hybrydowych, sytuację w regionie Bałkanów Zachodnich i kwestie związane z Arktyką.

"Polska podkreśla konieczność dalszego rozwoju zdolności Unii Europejskiej w dziedzinie zwalczania zagrożeń hybrydowych i wzmocnienia współpracy Unii Europejskiej i NATO w tym zakresie" – podkreślił wiceminister.

Odnosząc się do sytuacji w Zatoce Perskiej, podsekretarz stanu Marcin Przydacz zwrócił uwagę na aktywność Polski w zakresie długofalowych działań stabilizacyjnych, zachęcając do udziału w pracach grup roboczych Procesu Warszawskiego.

Podczas dyskusji nt. Bałkanów Zachodnich, w której wzięli udział przedstawiciele państw Półwyspu Bałkańskiego, wiceminister Przydacz przypomniał o aktywności Polski w regionie Bałkanów Zachodnich, m.in. poprzez działania w ramach tegorocznego przewodnictwa Warszawy w Procesie Berlińskim. "Polska oczekuje pozytywnych decyzji UE w październiku br. dotyczących rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z kolejnymi państwami bałkańskimi" – powiedział wiceminister.

Podsekretarz stanu w MSZ podkreślił również w swoim wystąpieniu zaangażowanie Polski w sprawy Arktyki, zaznaczając, że Warszawa jest m.in. obserwatorem w Radzie Arktycznej i inicjatorem Formatu Warszawskiego, gromadzącego państwa - obserwatorów w Radzie.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
andys
sobota, 31 sierpnia 2019, 16:13

To co powiedział nasz przedstawiciel jest oczywiście bardzo ciekawe i do bólu, przewidywalne. Mnie jednak interesuje , co powiedzieli przedstawiciele innych państw, np. Niemiec. Francji , Hiszpanii?

Davien
niedziela, 1 września 2019, 22:35

Francja wysyła swoje siły do Ormuz, Australia tez, Niemcy jak zwykle nie.

Reklama
Tweets Energetyka24