Pierwsza dostawa amerykańskiej ropy popłynie na Białoruś. Polska firma pośrednikiem

15 maja 2020, 18:26
happy pompeo flickr
Fot. Flickr

Minęły zaledwie 3 miesiące od  pierwszej od 26 lat wizyty w Mińsku amerykańskiego sekretarza stanu, a Białoruś już zamówiła amerykańską ropę. Pośrednikiem w transakcji będzie polska firma.  

"Ta konkurencyjna umowa amerykańskiego przedsiębiorstwa energetycznego United Energy Trading, z pomocą amerykańskiej firmy Getka i ich polskiego partnera UNIMOT, wzmacnia białoruską suwerenność i niezależność, pokazuje, że Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić możliwości handlowe amerykańskim firmom zainteresowanym wejściem na białoruski rynek i wypełnia zobowiązanie Stanów Zjednoczonych wobec Białorusi uzgodnione w lutym z liderami rządu w Mińsku" – czytamy w oświadczeniu amerykańskiego departamentu stanu, który poinformował o transakcji. 

"Jako największy producent ropy i gazu na świecie, Stany Zjednoczone są gotowe sprostać wymaganiom importowym krajów, które podobnie jak Białoruś chcą skorzystać z większego bezpieczeństwa energetycznego opartego na dywersyfikacji dostaw i handlu opartym na amerykańskich wartościach handlowych wolnej przedsiębiorczości , praworządność i przejrzyste umowy wolne od korupcji" – pisze dalej resort spraw zagranicznych.

Dalej oświadczenie departamentu mówi o tym, że USA nalegają, aby Białoruś przeprowadziła reformy umożliwiające współpracę z amerykańskim biznesem i 'uwolniła swój potencjał handlowy". "Stany Zjednoczone mają nadzieję na kontynuację współpracy w celu umocnienia partnerstwa" – brzmi ostatnie zdanie oświadczenia.

Odwilż 

1 lutego Mike Pompeo, sekretarz stanu USA odbył wizytę w Mińsku. Zadeklarował, że Stany Zjednoczone są gotowe zaopatrzyć Białoruś w 100% ich zapotrzebowania na ropę. Białoruś od początku bieżącego roku nie sprowadza ropy z Rosji ze względu na zbyt wysokie, wedle Mińska, ceny proponowane przez Moskwę.

Aleksander Łukaszenka gorączkowo zaczął szukać nowych dostawców. I tak, Białoruś zakupuje ropę z Azerbejdżanu, Norwegii a kilka dni temu do portu w Kłajpedzie dotarła pierwsza dostawa z Arabii Saudyjskiej. To mocny zwrot w polityce Mińska, który stawiał na silny sojusz z Rosją i od zawsze zaopatrywał się w surowce energetyczne płynące ze wschodu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 11
po trzecie sankcje
piątek, 29 maja 2020, 22:58

Tam poszło na ostro. FR wiedząc jaka jest struktura dochodów BY, po prostu stanęła im na gardle. Łukaszenka powiedział, że nie sprzeda niepodległości za ropę i kupił gdzie indziej.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 18 maja 2020, 12:50

Sytuacja bez precedensu! Marketingowo majstersztyk! Ciekawe co zrobi car. Jak to opakować i sprzedać gawiedzi? Przy okazji chciałbym się dowiedzieć co o tym sądzą nasi osobiści rosyjscy przyjaciele. Chłopaki nie dajcie się prosić?

jrli
poniedziałek, 18 maja 2020, 17:32

Będzie standardowo tak jak z LNG. Za niedługo usłyszymy jak to USA i Polska dopłacają do nierentownego zakupu, bo wszystko z Rosji jest najlepsze, najpewniejsze i najtańsze. I oczywiście stawki za fracht są kosmiczne, przesył do rafinerii kosztuje miliardy i będą problemy bo to nie URALs itp.

janusz
wtorek, 19 maja 2020, 12:34

... a gaz w rurach pod morzem płynie sam...

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 18 maja 2020, 00:10

W sensie wizerunkowym dla cara to katastrofa! Ciekawe jak to opakuje i sprzeda gawiedzi? Ciekawi mnie też zdanie naszych rosyjskich przyjaciół na tym forum? Chłopaki nie dajcie się prosić!

Stary Grzyb
poniedziałek, 18 maja 2020, 00:04

Bardzo dobra wiadomość, tym bardziej, że o transakcji uznał za stosowne poinformować, wymieniając amerykańskie i polskie firmy uczestniczące w jej realizacji, Departament Stanu USA - to oznacza, że operacja ta jest elementem szerszego przedsięwzięcia strategicznego, realizowanego przez USA we współpracy z Polską, dla dobra całego regionu i przeciw państwu, które temu regionowi (i nie tylko) zagraża. Tak trzymać i wzmacniać.

po trzecie sankcje
sobota, 30 maja 2020, 14:24

To bardzo istotny komunikat dla FR. Takie wyznaczenie nieprzekraczalnej linii dla kolejnej aneksji. BY nie ma co prawda wielkiego znaczenia gospodarczego, ale jej terytorium ma duże znaczenie militarne.

robo
sobota, 16 maja 2020, 07:54

Jeśli Łukaszenka dobrze trafił czasowo z zakupem, to mógł kupić ropę po MINUS 17 USD za baryłkę :)))

Marek1
niedziela, 17 maja 2020, 23:47

Rozróżniaj człowieku cenę kontraktów terminowych na ropę od aktualnej ceny rynkowej ropy Brent, czy Urals.

poniedziałek, 18 maja 2020, 11:12

Jeżeli kontrakt zostanie zrealizowany to cena jest taka naj

FR technologiczne imperium
sobota, 16 maja 2020, 10:42

Do tego cena transportu, przeładunku itp jednak spokojnie mógł kupić za 10/14 za baryłkę czyli kilka razy taniej od propozycji Rosyjskiej.

Tweets Energetyka24