Reklama

Ropa

Orlen chce być liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej

Fot. Orlen
Fot. Orlen

PKN Orlen zapowiedział w środę, że zamierza być liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Zgodnie z komunikatem spółki, do 2030 r. koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty umożliwiające redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe.

W środę PKN Orlen podał, że jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. Informując o deklaracji i planach z tym związanych, PKN Orlen podkreślił, że jego strategia dążenia do neutralności emisyjnej "oparta jest na czterech filarach: efektywności energetycznej produkcji, zeroemisyjnej energetyce, paliwach przyszłości oraz zielonym finansowaniu".

"PKN Orlen, jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. W ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. koncern o 20 proc. zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej" - oznajmiła w środę spółka.

PKN Orlen zapowiedział, iż "zamierza objąć pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej".

"Do 2030 r. koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe" - przekazała spółka. Jednocześnie PKN Orlen zwrócił uwagę, że jego strategia neutralności emisyjnej została oparta na filarach biznesowych, w których koncern "już obecnie posiada szerokie doświadczenie i silną pozycję rynkową".

"Zaprezentowana przez nas strategia neutralności emisyjnej to przełomowy dokument, definiujący nasze podejście do biznesu w kolejnych dekadach" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w środowym komunikacie koncernu. Jak ocenił, "globalna transformacja energetyczna, która dzieje się na naszych oczach, jest olbrzymią szansą rozwojową dla Europy Środkowej". "Jako największa firma w regionie chcemy jeszcze mocniej angażować się w ten proces i mamy ku temu silne podstawy" - zaznaczył szef PKN Orlen.

Obajtek podkreślił, że koncern w ostatnich latach nie tylko intensywnie rozwijał nowe obszary biznesowe, ale jest też liderem konsolidacji polskiego sektora energetyczno-paliwowego. "Realizacja planowanych przez PKN Orlen przejęć pozwoli nam w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie niosą ze sobą globalne trendy w energetyce i konsekwentnie budować wartość koncernu w długiej perspektywie" – dodał prezes koncernu.

PKN Orlen zapowiedział, że w ciągu 10 lat zrealizuje ponad 60 projektów zwiększających efektywność energetyczną obecnie istniejących aktywów produkcyjnych. "W nowych projektach rafineryjnych i petrochemicznych wykorzystywane będą najlepsze i najbardziej efektywne emisyjnie technologie" - podkreślił koncern.

Zadeklarował przy tym, iż "wzmocni także pozycję regionalnego lidera w obszarze biopaliw, realizując 5 znaczących inwestycji w produkcję biopaliw, w tym HVO, co-HVO, UCOME, bioetanol lignocelulozowy i biometan". "Inwestycje te w perspektywie 2030 r. pozwolą na zwiększenie produkcji o ok. 500 tys. ton biopaliw rocznie" - wyjaśnił przy tym PKN Orlen.

Jak podał koncern, w ramach budowy nowych obszarów biznesowych, będzie koncentrował się na rozwoju nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, w tym przede wszystkim mocy wiatrowych oraz fotowoltaiki. "Grupa Orlen będzie rozwijała również technologie wodorowe oraz rozbudowywała sieć dystrybucji paliw alternatywnych" - przekazał PKN Orlen. Wyjaśniono, że przedsięwzięcia realizowane w ramach strategii neutralności emisyjnej będą współfinasowane m.in. poprzez obligacje zrównoważonego rozwoju i zielone obligacje - będą one emitowane przez PKN Orlen na europejskim rynku kapitałowym.

Spółka wskazała, że dzięki dotychczasowym inwestycjom w efektywność energetyczną rafinerii w Płocku, czeskim Litvinovie i litewskich Możejkach - wszystkie z Grupy Orlen - "obecnie darmowymi uprawnieniami objętych jest ponad 80 proc. emisji CO2 w tym segmencie działalności". Koncern przypomniał również, że posiada 1 GW nowoczesnych gazowych mocy wytwórczych i ponad 50 instalacji Odnawialnych Źródeł Energii o łącznej zainstalowanej mocy 450 MW.

"PKN Orlen jest już obecnie znaczącym producentem biopaliw w regionie, prowadząc prace między innymi nad rozwojem technologii pozyskiwania ich z surowców celulozowych, olejów roślinnych i posmażalniczych, a także produkcji biogazu" - zaznaczono w komunikacie. Podkreślono, iż jest także "w fazie przygotowawczej" do realizacji hubu wodorowego we Włocławku o mocy 600 kg/h, dzięki któremu zajmie wiodącą pozycję na polskim rynku paliw wodorowych wykorzystywanych w transporcie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama