Na Ukrainę przypłynie pierwszy transport amerykańskiej ropy WTI

20 maja 2020, 16:46
tankowiec
Fot. Pixabay

Do portu w Odessie przypłynie w środę pierwszy tankowiec z amerykańską ropą WTI, jaką zakupiła Ukraina. Transakcja następuje miesiąc po osiągnięciu przez baryłkę WTI cen negatywnych.

20 kwietnia kontrakty majowe na baryłkę ropy West Texas Intermediate (WTI) osiągnęły cenę minus 38 dolarów na giełdzie w wyniku doniesień o wyczerpaniu się przestrzeni magazynowej. Popyt na ropę gwałtownie spadł po wybuchu epidemii koronawirusa.

Jednak surowiec odbił się na rynkach i teraz osiągnął cenę powyżej 30 dolarów za baryłkę (w przypadku WTI).

Źródła Reutersa podają, że towar z tankowca od BP zostanie przetransportowany do rafinerii w Krzemieńczuku należącym do Ukrtatnafta. Nieznana jest wartość transakcji. 

Kijów stara się zdywersyfikować źródła surowców energetycznych po tym jak Ukraina zaprzestała kupowania ich od Rosji po aneksji Krymu w 2014 roku.

Ostatnim razem Odessa przyjęła amerykańską ropę w marcu, była to baryłka rodzaju Bakken.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Szach mat w jednym ruchu
czwartek, 21 maja 2020, 08:18

Tego jeszcze nie grali! Rebiata jak żyć? Kiepski,niuniek,chau chau skomentujecie to!

Zbigniew
środa, 20 maja 2020, 19:07

Z tej treści wynika że Ukraina na nowo buduje swój program petrochemiczny, czy Polska mająca udaną transformację tej branży nie znajduje miejsca na swój udział w ich programie? Patrząc perspektywicznie nasze państwa powinny współpracować gospodarczo tak samo jak wojskowo. To nasza racja stanu!

HeHe
czwartek, 21 maja 2020, 15:36

Patrząc perspektywicznie to oczywiście, że powinniśmy współpracować gospodarczo z Ukrainą ale PRZEDE WSZYSTKIM z Rosją bo to gigantyczny rynek zbytu który PŁACI i to jest nasza racja stanu.

Szach mat w jednym ruchu
poniedziałek, 25 maja 2020, 19:07

Racja stanu? Dobre może kilka przykładów z historii takich wybitnych umów. 45 umowa o rekompensacie za 2 woj.św. ! Umowa o odkupieniu lokomotyw! Umowa o mienie zaburzańskie. 51 umowa graniczna majstersztyk rosyjskiej dyplomacji! Od siebie dodam następne takie umowy były przygotowywane.Zrujnowanie polskiego przemysłu lotniczego. Niszczenie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Informatycznego. Współczesna Rosja niczym się nie różni niczym. Więc dziękuję postoję. To Polska racja stanu!

Wojtek
czwartek, 21 maja 2020, 13:16

Zgadzam się

Tweets Energetyka24