Łukoil, Gazprom i Rosatom budują wpływy Rosji w Nigerii

24 października 2019, 15:49
rosja afryka
Fot.: kremlin.ru

We środę 23 października prezydenci Rosji i Nigerii porozumieli się w sprawie współpracy w dziedzinie wydobycia ropy i gazu. Rosja ma również wybudować w Nigerii elektrownię jądrową.

Prezydenci obu państw porozumieli się odnośnie współpracy energetycznej podczas forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi.

Rosyjskie spółki państwowe Łukoil i Gazprom mają zaangażować się w projekty wydobywcze w Nigerii. Przewiduje się powołanie przez Łukoil i nigeryjską spółkę państwową NNPC przedsięwzięcia joint-venture w celu wydobycia ropy naftowej na szelfie nigeryjskim.

Ponadto Gazprom ma zaangażować się w budowę infrastruktury wydobywczej w Nigerii i produkcję gazu ziemnego.

Przedmiotem rozmów przywódców obu państw był również postęp prac nad nigeryjskim projektem elektrowni jądrowej. Zdaniem prezydentów Nigerii i Rosji, kolejnym etapem powinno być już rozpoczęcie budowy, w którą zaangażowana jest Rosja.

Przywódcy rozmawiali również o współpracy militarnej oraz udziale rosyjskich firm w rozbudowie nigeryjskiej infrastruktury.

W ramach forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi Moskwa zadeklarowała również umorzenie długu państw afrykańskich wobec Rosji w wysokości ponad 20 mld USD.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Niuniu
piątek, 25 października 2019, 19:12

W Soczi nie odbyło się "forum ekonomiczne" tylko "Szczyt Rosja-Afryka" i byli na nim głównie przywódcy 57 afrykańskich Państw w większości zresztą z żonami. I w trakcie tego szczytu różne porozumienia i umowy zostały zawarte praktycznie ze wszystkimi uczestnikami. Rosyjskie media podają, że suma podpisanych konkretnych kontraktów przekroczyła 15 mld dolarów. Na przykład w Namibii Rosja ma uczestniczyć w wydobyciu i przetwórstwie uranu z produkcją paliwa uranowego do elektrowni jądrowych włącznie.

Pan Ferdek
czwartek, 24 października 2019, 23:55

"W ramach forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi Moskwa zadeklarowała również umorzenie długu państw afrykańskich wobec Rosji w wysokości ponad 20 mld USD". I kto bogatemu zabroni?

anda
poniedziałek, 28 października 2019, 11:51

Były to długi nie do ściągnięcia.

Katon
czwartek, 24 października 2019, 21:14

Jak Gazprom i Łukoil mają zaangażować się w wydobycie ropy i gazu w Nigerii, skoro zdaniem wielu ekspertów na tym forum nie mają technologii do wydobycia tych surowców?

mc.
czwartek, 24 października 2019, 19:16

Nigeria - 200 mln ludzi i gigantyczny kryzys. Lagos jak Moskwa - 13 mln ludzi. Oba kraje żyją wyłącznie z eksportu surowców (ropy naftowej). Z Rosji "bokiem" wyszły miliardy dolarów na konta oligarchów. Nogerię okradają firmy paliwowe i "władze". Tak daleko od siebie, i takie podobne...

Brexit
niedziela, 27 października 2019, 19:19

Wszędzie tak jest . Np firmy wydobywcze a w zasadzie wszystkie są prywatne czyli pieniądze idą do oligarchów - kapitalistów.

Tweets Energetyka24