We środę 23 października prezydenci Rosji i Nigerii porozumieli się w sprawie współpracy w dziedzinie wydobycia ropy i gazu. Rosja ma również wybudować w Nigerii elektrownię jądrową.
Prezydenci obu państw porozumieli się odnośnie współpracy energetycznej podczas forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi.
Rosyjskie spółki państwowe Łukoil i Gazprom mają zaangażować się w projekty wydobywcze w Nigerii. Przewiduje się powołanie przez Łukoil i nigeryjską spółkę państwową NNPC przedsięwzięcia joint-venture w celu wydobycia ropy naftowej na szelfie nigeryjskim.
#RussiaAfricaSummit; President @MBuhari and Russian President, Vladimir Putin agree to strength Nigeria-Russia relations, read full statement by @GarShehu here. pic.twitter.com/EKilBSDJcW
— Bashir Ahmad (@BashirAhmaad) October 23, 2019
Ponadto Gazprom ma zaangażować się w budowę infrastruktury wydobywczej w Nigerii i produkcję gazu ziemnego.
Przedmiotem rozmów przywódców obu państw był również postęp prac nad nigeryjskim projektem elektrowni jądrowej. Zdaniem prezydentów Nigerii i Rosji, kolejnym etapem powinno być już rozpoczęcie budowy, w którą zaangażowana jest Rosja.
Przywódcy rozmawiali również o współpracy militarnej oraz udziale rosyjskich firm w rozbudowie nigeryjskiej infrastruktury.
W ramach forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi Moskwa zadeklarowała również umorzenie długu państw afrykańskich wobec Rosji w wysokości ponad 20 mld USD.
W Soczi nie odbyło się "forum ekonomiczne" tylko "Szczyt Rosja-Afryka" i byli na nim głównie przywódcy 57 afrykańskich Państw w większości zresztą z żonami. I w trakcie tego szczytu różne porozumienia i umowy zostały zawarte praktycznie ze wszystkimi uczestnikami. Rosyjskie media podają, że suma podpisanych konkretnych kontraktów przekroczyła 15 mld dolarów. Na przykład w Namibii Rosja ma uczestniczyć w wydobyciu i przetwórstwie uranu z produkcją paliwa uranowego do elektrowni jądrowych włącznie.
"W ramach forum ekonomicznego Rosja-Afryka w Soczi Moskwa zadeklarowała również umorzenie długu państw afrykańskich wobec Rosji w wysokości ponad 20 mld USD". I kto bogatemu zabroni?
Były to długi nie do ściągnięcia.
Jak Gazprom i Łukoil mają zaangażować się w wydobycie ropy i gazu w Nigerii, skoro zdaniem wielu ekspertów na tym forum nie mają technologii do wydobycia tych surowców?
Nigeria - 200 mln ludzi i gigantyczny kryzys. Lagos jak Moskwa - 13 mln ludzi. Oba kraje żyją wyłącznie z eksportu surowców (ropy naftowej). Z Rosji "bokiem" wyszły miliardy dolarów na konta oligarchów. Nogerię okradają firmy paliwowe i "władze". Tak daleko od siebie, i takie podobne...
Wszędzie tak jest . Np firmy wydobywcze a w zasadzie wszystkie są prywatne czyli pieniądze idą do oligarchów - kapitalistów.