Reklama

Gaz

Kolejna gmina na Kujawach i Pomorzu z dostępem do gazu

Fot.: Flickr.com
Fot.: Flickr.com

20 maja br. Polska Spółka Gazownictwa, z Grupy Kapitałowej PGNiG, oficjalnie uruchomiła dostawy gazu ziemnego do Lisewa w województwie kujawsko–pomorskim. To kolejna inwestycja zrealizowana w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski.

W ciągu niespełna roku PSG, kosztem 1,3 miliona złotych, zbudowała prawie 4,5 km gazociągu wraz z przyłączami. Obecnie z gazu ziemnego w Lisewie korzysta już 16 dużych odbiorców, w tym Urząd Gminy i Zespół Szkolno-Przedszkolny. Oddział Zakład Gazowniczy Spółki w Bydgoszczy podpisał także umowy przyłączeniowe
z sześćdziesięcioma odbiorcami indywidualnymi, a w trakcie procedowania jest kolejnych 60 wniosków o wydanie warunków przyłączeniowych.

Obecny na konferencji prasowej Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że inwestycja to istotny element rozwoju zarówno województwa kujawsko- pomorskiego, jak też przede wszystkim terenów wiejskich. Dodał, że to także realna walka ze smogiem, który wbrew pozorom nie jest problemem jedynie w dużych miastach, a zadaniem rządu i samorządu jest zachęcanie do przechodzenia na ekologiczne źródła energii, w tym na gaz ziemny.

Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz podziękował PSG za realizację inwestycji i dodał, że to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Lisewa, którzy latami czekali na możliwość skorzystania z gazu ziemnego.

- Rozpoczęty w ubiegłym roku przez Grupę Kapitałową PGNiG Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski nabiera tempa. Dziś uroczyście inaugurujemy dostawy gazu do kolejnej gminy w Polsce. Zgodnie z naszymi założeniami – do 2022 roku – ich liczba wzrośnie do blisko 1800. To oznacza, że prawie 90 proc. rodzin i firm w Polsce będzie mogło skorzystać z błękitnego paliwa, czyli stabilnego, konkurencyjnego cenowo i przyjaznego środowisku źródła energii - powiedział Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Ireneusz Krupa, Członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, poinformował, że firma realizuje obecnie jeden z najambitniejszych od lat planów rozbudowy infrastruktury dystrybucyjnej w Polsce. Po jego zakończeniu w 2022 r., 90 proc. mieszkańców Polski będzie żyło w gminach z dostępem do sieci gazowej, a stopień gazyfikacji kraju wzrośnie z obecnych 60% do ponad 72%. Jak dodał, PSG zgodnie ze swoją strategią, likwiduje konsekwentnie tzw. białe plamy na gazowej mapie kraju, wspierając rozwój gospodarczy gmin i podnosząc jakość powietrza, a tym samym komfort życia mieszkańców.

Województwo kujawsko–pomorskie jest obecnie zgazyfikowane w 47%. Spośród 144 gmin na jego terenie, aż 76 jest pozbawionych dostępu do gazu ziemnego. W ramach Programu Przyspieszonych Inwestycji w Sieć Gazową Polski, do końca 2022 roku, PSG planuje zgazyfikować w regionie przynajmniej 16 nowych gmin. Część zadań zostanie zrealizowana poprzez tzw. gazyfikację wyspową, czyli budowę stacji regazyfikacji gazu LNG (m.in. w miejscowościach Więcbork, Kowal i Janowiec Wielkopolski). Inne duże inwestycje obejmą gazyfikację powiatu bydgoskiego i nakielskiego, gdzie PSG wybuduje 90 kilometrów gazociągów i 10 kilometrów przyłączy o łącznej wartości 22,5 miliona złotych, a także budowę 69 kilometrów gazociągu Dworzysko–Chojnice o wartości prawie 160 milionów złotych. Dostęp do gazu ziemnego uzyskają także mieszkańcy gmin m.in. Sadki, Stolno, Białe Błota i Dragacz, Serock, Dolna Grupa, Górna Grupa, Stare i Nowe Marzy, Tuczno oraz osiedli Mątwy w Inowrocławiu i Jar w Toruniu.

Ogółem w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, do końca 2022 roku, PSG wybuduje w całym kraju 77 stacji LNG i zgazyfikuje 300 nowych gmin, w tym co najmniej 16 w Kujawsko-Pomorskiem.

Polska Spółka Gazownictwa to największa Spółka w Grupie Kapitałowej PGNiG. Jest Narodowym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu w Polsce i europejskim liderem branży dystrybucji paliwa gazowego. Zatrudnia 11,5 tys. osób i zarządza 187 tys. km gazociągów, które dostarczają rocznie ponad 11,6 mld m3 gazu.

Reklama

Komentarze

    Reklama