CBŚP: rozbito grupę przestępczą przerabiającą olej opałowy na napędowy

3 kwietnia 2019, 08:26
840_472_matched__p0yhbm_1b386c077f78046fd9fbc4b3c8452504
Fot. www.cba.gov.pl
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie i niemieckie służby zatrzymały 13 osób podejrzanych o udział w grupie przestępczej przerabiającej olej opałowy i smarowy na napędowy. W efekcie działań gangu polski Skarb Państwa mógł stracić około 22 mln zł, a strona niemiecka - ponad 13 mln euro.

Jak poinformowała w środę rzecznik prasowa Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz, głównego podejrzanego w tej sprawie zatrzymano w Warszawie. Zdaniem służb mężczyzna miał kierować grupą przestępczą trudniącą się zmianą przeznaczenia oleju opałowego i smarowego na napędowy, a następnie jego dystrybucją. W jego zatrzymaniu CBŚP wspierali antyterroryści z Komendy Stołecznej Policji.

31-letni mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie przedstawiono mu zarzuty. Rzecznik prasowy tej prokuratury Maciej Załęski poinformował, że prokuratorzy skierowali do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

Oprócz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw polegających na uszczupleniu zobowiązań podatkowych na terenie Polski i Niemiec, mężczyźnie postawiono też zarzut prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu w kwocie blisko 2 mln zł oraz 145 tys. euro. Załęski poinformował, że podejrzanemu grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformowała Jurkiewicz, CBŚP, przy wsparciu funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z woj. lubuskiego i mazowieckiego od kilku miesięcy pracowali nad sprawą nielegalnej bazy paliwa usytuowanej na terenie Niemiec.

"Dzięki współpracy ze stroną niemiecką ustalono, iż członkowie grupy założyli w Niemczech firmę, która sprowadzała z krajów europejskich olej smarowy. Następnie na terenie bazy paliwowej w Niemczech olej ten był uzdatniany, po czym oficjalnie miał trafiać do odbiorców. Faktycznie na nielegalnych dokumentach był rozprowadzany do odbiorców w Polsce" – poinformowała rzecznik.

Dodała, że oferowane przez grupę nielegalne paliwo mogło trafiać na stacje benzynowe oraz do dużych firm transportowych na terenie Polski. Wyjaśniła, że z ustaleń śledczych wynika, iż tygodniowo z Niemiec sprowadzano kilkanaście cystern z nielegalnym paliwem.

Wstępne wyliczenia funkcjonariuszy mówią, że od 2017 r. grupa mogła przemycić około 30 mln litrów nielegalnego paliwa, w efekcie czego polski Skarb Państwa stracił nie mniej niż 22 mln zł. Straty po stronie niemieckiej oszacowano na około 13,7 mln euro.

Zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w poniedziałek. Tylko na terenie Polski przeszukano wówczas ponad 50 obiektów.

CBŚP poinformowała, że sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Tweets Energetyka24