Były kanclerz Austrii nominowany do Rady Dyrektorów Łukoil

7 marca 2019, 11:06
WhatsApp Image 2019-03-07 at 10.58.14
Fot.: commons.wikimedia.org

Rosyjska spółka naftowa Łukoil 6 marca ogłosiła listę 12 kandydatów do Rady Dyrektorów. Wśród nich znalazł się były kanclerz Austrii Wolfgang Schüssel.

Rada Dyrektorów spółki naftowej Łukoil zatwierdziła 6 marca listę 12 kandydatów do Rady Dyrektorów oraz trzech kandydatów do Komisji Rewizyjnej. Nowi członkowie organów zostaną wyłonieni podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki.

Wśród kandydatów do Rady Dyrektorów znalazł się Wolfgang Schüssel. Wywodzący się z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) polityk w latach 1989 - 1995 pełnił funkcję ministra spraw gospodarczych Austrii, następnie do 2000 roku wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych a od 2000 do 2005 roku kanclerza Austrii.

Po zakończeniu kariery politycznej Schüssel zaangażował się w biznesie. Zasiada on w Radzie Nadzorczej niemieckiej spółki energetycznej RWE AG. W 2008 roku były kanclerz znalazł zatrudnienie w Rosji, w Radzie Dyrektorów rosyjskiego giganta telekomunikacyjnego MTS. Większościowym akcjonariuszem MTS jest AFK Sistiema - spółka finansowa rosyjskiego oligarchy Władimira Jewtuszenkowa.

Schüssel nie jest pierwszym austriackim politykiem, który po zakończeniu kariery politycznej podjął się współpracy z Federacją Rosyjską w sektorze energetyki. Wcześniej Hans-Jörg Schelling, milioner i minister finansów Austrii w latach 2014 - 2017, podjął się pracy jako doradca przy projekcie Nord Stream 2.

Najsłynniejszym przykładem współpracy byłych polityków z rosyjskim sektorem energetycznym jest były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Akcjonariuszy Nord Stream 2 AG.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Orcio
piątek, 8 marca 2019, 07:56

Jak zwykle gdy chodzi o kasę to nie mają wstydu nasi " unijni partnerzy" z Niemiec i Austrii

Buba z Polski
czwartek, 7 marca 2019, 18:33

Ale kupczą,ale niemcy i austryjacy mają wiekowe doświadczenia w takich biznesach. Z onucami od zawsze dogadują się od wieków. Najczęściej przegrywa europa środkowa od czasu do czasu reszta europy.

proste
czwartek, 7 marca 2019, 13:52

Były kanclerz Niemiec, były kanclerz Austrii, wszyscy siedzą w kieszeni Putina. A Rosja ma zbyt na gaz i pieniądze na zbrojenia.

Tweets Energetyka24