Reklama

Górnictwo

Tauron buduje szyb górniczy w Jaworznie

Fot.: commons.wikimedia.org; Jakub Maciejewski
Fot.: commons.wikimedia.org; Jakub Maciejewski

Tauron postawił już wieżę szybu Grzegorz w Jaworznie. Rozpoczął też proces mrożenia górotworu, poprzedzający drążenie szybu – podał Tauron w poniedziałkowym komunikacie. Szyb zacznie pracę w 2023 roku.

Budowa szybu Grzegorz to jedna z najważniejszych inwestycji spółki Tauron Wydobycie, której częścią jest zakład górniczy Sobieski w Jaworznie. Dzięki tej inwestycji czas efektywnej pracy kopalni Sobieski ma wydłużyć się co najmniej o 50 lat, a wydobywany tam węgiel będzie zasilał m.in. nowy blok o mocy 910 MW, powstający w Elektrowni Jaworzno.

Jak przekazał w poniedziałkowej informacji Tauron, inwestycja ta jest zaawansowana w 29 proc.; stanęła już blisko 600-tonowa wieża szybowa, trwa również mrożenie górotworu poprzedzające drążenie szybu.

Cytowany w informacji prezes spółki Tauron Wydobycie Zdzisław Filip podkreślił, że prace na budowie prowadzone są zgodnie z planem. „Przy realizacji inwestycji wykorzystujemy nowoczesne technologie redukujące jej koszty i zwiększające tempo prac” - zaznaczył.

Grzegorz ma być m.in. pierwszym w historii polskiego górnictwa węglowego szybem głębionym z tzw. wieży szybowej ostatecznej. To nowatorska konstrukcja, która będzie wykorzystywana zarówno podczas głębienia szybu, jak i po oddaniu go do użytku.

Podczas pogłębiania szybu wysokość wieży wyniesie 35 m, a docelowo ma mieć ona 52 m wysokości. Poszczególne części wieży były dostarczane na plac budowy osobno i tam łączone.

Szyb będzie pogłębiany z wykorzystaniem technologii mrożenia górotworu. Rozwiązanie to przyjęto na podstawie wyników badań hydrogeologicznych z otworów kontrolno-badawczych, przeprowadzonych w fazie projektowej. Pierwsza faza robót obejmowała m.in. wykonanie 40 otworów o głębokości 485 m każdy; pod ziemię tłoczona jest ciecz chłodząca.

Wyrobiska chodnikowe dla szybu Grzegorz drążone są od 2013 r.; trzy lata później zakończono budowę rozdzielni i linii kablowej. Teren budowy został oficjalnie przekazany wykonawcy – konsorcjum z liderem: Przedsiębiorstwem Budowy Szybów – we wrześniu 2017 r. Łączną wartość inwestycji szacowano wówczas na ok. 550 mln zł.

Wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu ma rozpocząć się w 2023 r. Początkowo szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m będzie służył jako wentylacyjny; powietrze będzie nim doprowadzane do wyrobisk. Docelowo odbywał się nim będzie także transport materiałów i ludzi.

Tauron wskazuje, że obok typowych inwestycji odtworzeniowych, prowadzi kluczowe inwestycje strategiczne we wszystkich swoich trzech zakładach górniczych. W kopalni Janina w Libiążu trwa budowa poziomu 800 m. Po zakończeniu pogłębiania szybu Janina VI, drążone są wyrobiska udostępniające ten poziom; przygotowywana jest budowa docelowej infrastruktury dołowej i powierzchniowej.

W najbliższym czasie planowane są tam prace związane z zapewnieniem zasilania w energię elektryczną, uruchomieniem węzłów technologicznych w kompleksie przeróbczym i rozpoczęciem budowy wieży basztowej. Zakończenie tej inwestycji w Janinie przewidywane jest na III kw. 2021 r.

W kopalni Brzeszcze ostatnio m.in. zakończono prace związane z uniezależnieniem kopalni od powiazań ruchowych ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Przygotowywane jest dostosowanie dołowej infrastruktury do perspektywicznej działalności wydobywczej i dalsze odtwarzanie i unowocześnianie mocy produkcyjnych. Program inwestycyjny Brzeszcz obejmuje lata 2016-2025.

Tauron Wydobycie, obok Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i kopalni Bogdanka, należy do największych producentów węgla w Polsce. Po zakończeniu realizowanych i planowanych inwestycji w kopalniach spółki, ok. 70 proc. węgla zużywanego przez grupę Tauron ma pochodzić z własnych źródeł.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama