Śląsk: Nie było chętnych do klas górniczych

21 października 2021, 11:23
feliphe-schiarolli-hes6nUC1MVc-unsplash
Fot. Unsplash

W tym roku szkolnym w szkołach zawodowych na Śląsku nie utworzono ani jednej klasy o profilu górniczym. – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Brak zainteresowania profilem wynika z niepewności dalszych losów polskiego górnictwa. W tym roku szkolnym młodzież decydując się na swoją przyszłą ścieżkę kariery nie chce ryzykować dlatego wybiera profile klas zawodowych, pozwalające w przyszłości utrzymać się na rynku pracy.

A te zmieniają się adekwatnie do zapotrzebowania. Ślusarz, elektryk, ogrodnik a nawet rzeźbiarz - to zawody, które obecnie wypierają górnictwo ze szkół. 

Sytuacja ta może budzić pewne obawy w związku z przyszłością polskiego sektora wydobywczego. 

Likwidacja kopalń węgla kamiennego stała się faktem. Rząd ogłosił terminy oraz ustalił z związkami zawodowymi warunki wygaszania 13 kopalni będących miejscem pracy dla ponad 56 tys. osób. Według deklaracji średnio co dwa lata będzie zamykany zakład wydobywczy. Kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej ma zostać zamknięta jako pierwsza jeszcze w 2021  roku. Najpóźniej, bo dopiero w 2049r., eksploatacje zakończy Kopalnia ROW Ruch Chwałowice i Ruch Jankowice.

Do tego czasu pozostałe 12 kopalń będzie czynnie działać, jednak przy utrzymującej się tendencji braku zainteresowania zawodem górnika już w niedalekiej przyszłości może dość do sytuacji, gdy kopalnie węgla kamiennego zostaną zamknięte wcześniej ponieważ może zabraknąć pracowników do jego wydobycia. 

Reklama

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Kowalskiadam154
czwartek, 21 października 2021, 17:32

Kopalnie idą w ślady stoczni hut i całego ciężkiego przemysłu Brawo rząd! Brawo Wy!

AA
czwartek, 21 października 2021, 17:30

Tak zamordowano polskie górnictwo

Tweets Energetyka24