Maas: Niemcy nie będą uczestniczyć w ochronie cieśniny Ormuz

1 sierpnia 2019, 12:08
840_472_matched__plsi4k_840472matchedpl5tl0resizeBdoPQjENDSLt3n60Vlzvpu2kO8WfsUIw980x590
Fot.: Federal Foreign Office
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Niemcy nie będą uczestniczyć w kierowanej przez USA wojskowej misji ochrony żeglugi w cieśninie Ormuz - oświadczył w środę w trakcie wizyty w Warszawie niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

"W zaproponowanej i zaplanowanej przez USA misji morskiej rząd Niemiec nie weźmie udziału" - powiedział dziennikarzom Maas, co zrelacjonowała agencja dpa. Jak zaznaczył, Niemcy chcą uniknięcia dalszej eskalacji napięcia w regionie Zatoki Perskiej, gdzie nie ma możliwości rozwiązania wojskowego.

USA poinformowały we wtorek o zwróceniu się do Niemiec o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz. "Oficjalnie poprosiliśmy Niemcy, by razem z Francją i Wielką Brytanią pomogły zabezpieczyć szlak przez cieśninę Ormuz i przeciwdziałać irańskiej agresji" - powiedziała agencji dpa rzeczniczka ambasady amerykańskiej w Berlinie.

19 lipca irańscy komandosi zajęli w cieśninie Ormuz tankowiec bandery brytyjskiej. Stało się to w dwa tygodnie po zatrzymaniu przez Brytyjczyków w pobliżu Gibraltaru zmierzającego do syryjskiego portu zbiornikowca z ładunkiem irańskiej ropy. Londyn twierdzi, że zapobiegł w ten sposób złamaniu sankcji nałożonych na Syrię przez Unię Europejską.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Abc
czwartek, 1 sierpnia 2019, 21:30

Argument dla PL zeby naciskac na usa zeby przeniesc magazyny do europy srodkowej .i stworzyc korytarz pl morze srodziemne

Kiks
czwartek, 1 sierpnia 2019, 14:19

Niemcom proponujemy schować się do szafy i nigdy już z niej nie wychodzić.

Tweets Energetyka24