KGHM podpisał umowę ws. budowy małych reaktorów jądrowych

23 września 2021, 15:54
840_472_matched__qfcptn_Zrzutekranu20200820o09.21.54
Fot. www.kghm.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.

„KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale” - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.

Reklama
Reklama

Prezes NuScale John Hopkins podkreślił, że bardzo ważne porozumienie dla obu stron i początek długoterminowych relacji. "To ważny krok na międzynarodowej ekspansji technologii SMR, która jest pomyśłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych wykorzystanie po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla" - dodał Hopkins.

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
rob ercik
piątek, 24 września 2021, 12:45

Tik tak, kolejny sukces, kupiliśmy reaktory których jeszcze nie ma ... najważniejsze że od zaufanego partnera

Felek
piątek, 24 września 2021, 11:20

Takie właśnie reaktory, stopniowo i mądrze wdrażane, pozwolą opracować technologię lepszą i jednocześnie połączyć to co już nieadekwatne ale z gotową infrastrukturą, którą można dostosować - z tym co nowoczesne, ekonomiczne i do tego ekologiczne. To chyba najlepsze co możemy zrobić na ten moment, do czasu prawidłowego i bezstratnego opanowania energetyki fuzyjnej. Przez ten czas prace nad energetyką tomową mogą być na tyle zaawansowane, że pośpiech w stronę reaktora fuzyjnego nie będzie tak konieczny i palący. Bo atom + przechowywanie energii nadmiarowej z instalacji OZE np w elektrowniach szczytowo pompowych, przy zachowaniu niewielkiego wzrostu zapotrzebowania na energię - spokojnie wystarczą. W miejscach starych elektrowni etatowych, stawiać SMR i dokładać jakieś nawet symboliczne OZE, a z czasem magazyn energii albo wodny/solny (cieplny) albo wodny szczytowo pompowy (energia spadku wody). Takie połączenie na wielu terenach zapewni stabilne napięcie w gniazdkach i przewidywalne koszty, które z racji skali produkcji i powstawania takich instalacji, raczej będą maleć. Skoro nie chcemy dalej inwestować w węgiel (słusznie) to inwestujmy w atom 3/3+ generacji, rozwijajmy generację 4 i dokładajmy do tego OZE z magazynem energii zamiast gaz + OZE. Bo inaczej utkniemy przy tym Gaz + OZE na długie lata ze spuszczonymi portkami do kostek a politycy będą się bez tych portek znów potykać i kazać płacić bajońskie sumy za prąd. Zbłaźniliśmy się po raz nie wiem, który ale na szczęście prywatne przedsiębiorstwa dostrzegają zysk gdzie indziej niż węgiel i zaczynają w końcu inwestować. Na władze państwowe liczyć już nie można, co pokazuje ostatnie dziesięciolecie konsultacji, planowania i pracy na kartce papieru przy szkicach.

Michał
sobota, 25 września 2021, 12:22

Zgadzam się, ale odnośnie magazynowania energii to z tego co mi wiadomo na tę chwilę nie mamy realistycznej wizji na wdrożenie go na większą skalę. Elektrownie szczytowo pompowe są super, ale ich wybudowanie jest wykonalne/opłacalne tylko w bardzo szczególnych warunkach. Po cichu liczę na to, że to wodór stanie się światowym magazynem energii.

Zygmunt
piątek, 24 września 2021, 02:56

Firma istnieje nadal na papierze ? Jak wygląda postęp prac ? Umowy na projekt widmo ? Chyba, że to strzał w dziesiątkę bo doniesienia mówią o braku ukończonych projektów, problemach i braku doświadczenia. Polska robi łaskę USA po raz kolejny ?

Buczacza
czwartek, 23 września 2021, 20:27

I to mi się podoba. KGHM z tego co wiem jest na drugim miejscu w Polsce. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię elektryczną. Więc krok w dobrym kierunku. Pgad my friend co o tym sądzisz...

mapii
czwartek, 23 września 2021, 18:06

Do wiadomości Amerykanie mają te reaktory tylko na papierze. Obecnie szukają sponsorów do badań i budowy. Do sprawdzenia w internecie. Pozdrawiam

piątek, 24 września 2021, 02:16

Amerykanie uzyskali już wszystkie wymagane certyfikaty od ichniego ministerstwa energii. Teraz mogą rozpocząć produkcję.

rmarcin555
sobota, 25 września 2021, 11:23

@Anon. Produkcja to lekkie nadużycie, bo budujesz de facto cała elektrownię, tyle że mniejszą i (teoretycznie) tańszą. NuScale ciągle ma pewne problemy ze swoją pierwszą lokalizacją.

Tweets Energetyka24