Reklama

Ropa

Ceny ropy pod presją - niedźwiedzie na rynku paliw mogą długo porządzić

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Notowania ropy naftowej na globalnych giełdach paliw są pod presją, a niedźwiedzie mogą długo porządzić, bo pokój w handlu pomiędzy USA a Chinami będzie trudny do osiągnięcia - taka sytuacja wpływa na ograniczenie popytu na surowce - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 53,66 USD, po zwyżce ceny o 0,04 proc. 

Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 58,96 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 0,03 proc. 

Na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Szanghaju ropa tanieje o 2,1 proc. do 421,5 juanów za baryłkę. 

Sytuacja pomiędzy USA a Chinami jest coraz bardziej napięta z powodu zapowiadanego nałożenia przez USA kolejnych ceł na chińskie towary. Stany Zjednoczone zarzucają też Chinom manipulowanie kursem juana. 

W poniedziałek waluta Chińczyków osłabiła się wobec dolara USA do najniższego poziomu od ponad dekady. W środę bank centralny Chin ustalił fixing dla juana na niższym poziomie od spodziewanego na rynkach, co może sugerować, że Chińczycy chcą "poeksperymentować" z notowaniami krajowej waluty. 

"Nie ma co do tego wątpliwości, że konflikt amerykańsko-chiński w handlu przedłuży się, a do tego nie jest jasne, co będzie dalej" - mówi Miyoko Nakashima, starszy strateg Mizuho Securities Co. 

Nakashima prognozuje, że cena ropy WTI na NYMEX może w tym roku spaść nawet do 45 dolarów za baryłkę.  

Tymczasem w USA spadają zapasy ropy, co teoretycznie powinno wspierać notowania surowca, ale tak się nie dzieje, bo obawy o relacje handlowe USA-Chiny negatywnie wpływają na sentyment na rynkach. 

Amerykański Instytut Paliw (API) podał we wtorkowym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 3,4 mln baryłek. 

W środę o 16.30 oficjalne dane o zapasach paliw przedstawi Departament Energii USA.  

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w USA straciła 1,9 proc., a Brent na ICE staniała o 1,5 proc. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama