AKK: Niemcy nie zdecydowały jeszcze o misji w cieśninie Ormuz

31 lipca 2019, 16:23
840_472_matched__pp9u96_Zrzutekranu2019041o09.31.41
Fot. CDU / Laurence Chaperon
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rząd w Berlinie nie zdecydował jeszcze w sprawie prośby USA, by Niemcy wzięły udział w misji wojskowej w cieśninie Ormuz - przekazała w środę w Brukseli nowa minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Na marginesie jej spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem Kramp-Karrenbauer zapewniła też o konsultowaniu się w kwestii tej wojskowej misji z Wielką Brytanią i Francją.

Dpa pisze, że Kramp-Karrenbauer pozostawiła USA mało nadziei na pozytywną odpowiedź. Minister podkreśliła, że RFN oraz inne kraje europejskie - w przeciwieństwie do USA - chcą utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem.

Wcześniej sceptycyzm w sprawie prośby USA wyraził m.in. wicekanclerz i minister finansów Niemiec Olaf Scholz.

Ambasada USA w Berlinie poinformowała we wtorek, że Waszyngton zwrócił się do Berlina z oficjalną prośbą o udział w misji, której celem będzie zabezpieczenie żeglugi w cieśninie Ormuz u wybrzeży Iranu, przez którą przepływa około 1/5 światowego transportu ropy naftowej. Ataki Iranu na poruszające się tym szlakiem tankowce doprowadziły do dalszego wzrostu napięcia w regionie.

Szef NATO - jak relacjonuje Reuters - przekazał w środę, że nie było formalnej prośby, by Sojusz zaangażował się w misję w cieśninie.

19 lipca irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w regionie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc. W reakcji na incydent Wielka Brytania zaproponowała utworzenie europejskiej misji morskiej w cieśninie Ormuz, mającej zapewnić bezpieczeństwo i ochronę statków handlowych w tym regionie.

jw/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Abc
środa, 31 lipca 2019, 21:27

To bedzie papierek lakmusowy dla polski ?ciekawe jest natomiast jak francja ? iran czuje sie przycisniety chiny graja na Iran strefy wplywow .turcja jest w nato?:) m.srodziemne i bazy we wloszech i turcji? Pocieszajace ze ropa nie wystrzelila zpowodu spowolnienia .to wlasnie powstrzymuje chyba niemcy bardziej niz ich etyka ?moze szersze konteksty kto tam jeszcze gra oprocz izraela i rosji? 2 pytanie jakie sa kadry w pentagonie?golebie czy jastrzebie? Fed zmniejszy % maja gaz rope.jakie zagranie bedzie w azji ? Moze to blef trumpa .z chinami ma wiekszy problem ?moze p.Repetowicz rozjasni prostemu ludowi.z gory dziekuje.

Tweets Energetyka24