Ropa poniżej 40 $. "Pękła psychologiczna bariera"

8 grudnia 2015, 17:43

Po raz pierwszy od siedmiu lat cena ropy Brent spadła poniżej 40 dolarów za baryłkę. Bezpośrednią przyczyną przekroczenia tej psychologicznej bariery stała się decyzja OPEC o utrzymaniu dotychczasowej polityki oraz podniesieniu dziennego limitu produkcji - z 30 mln b/d do 31,5 mln b/d.

Bloomberg podaje, że w początkowym okresie cena ropy Brent osiągnęła pułap 39,88 dolarów, a więc najniższy od 20 lutego 2009 roku. Spadki zostały jednak w pewnym stopniu zamortyzowane dzięki informacjom o wzrastającym popycie w Chinach.

Agencja zauważa, że „czarne złoto” straciło na wartości już ok. 40% od momentu, kiedy rok temu OPEC (pod naciskiem Arabii Saudyjskiej) podjął decyzję o utrzymaniu produkcji na dotychczasowym poziomie oraz obronie udziałów w rynku poprzez wywieranie presji na eksporterów mających wyższe koszty wydobycia. Analitycy zwracają uwagę, że ustalenia z 4 grudnia br., podnoszące limit dziennej produkcji, mogą spowodować potężną nadpodaż surowca w przyszłym roku, kiedy na rynku pojawi się nowy - stary gracz w postaci Iranu. 

Według wenezuelskiego ministra ropy, Eulogio Del Pino, dzienna nadpodaż ropy wynosi aktualnie ok. 1,5 mln baryłek. Jego zdaniem, jeżeli OPEC nie zacznie przeciwdziałać tej sytuacji ograniczając produkcję, to w pewnej perspektywie może zakończyć się to „katastrofą” i spadkiem ceny na światowych rynkach nawet do 20$.

Zobacz także: Szef rosyjskiego giganta na rozmowach w Iranie

Zobacz także: Iran: Turcja kupuje ropę od ISIS

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
qwas
wtorek, 8 grudnia 2015, 19:12

Hmmm, Moskwa bilansuje budżet przy ok.45$/barrel, więc wystarczy 1-1,5 roku z ceną 20 $, by finanse FR załamałyby się całkowicie.

marcTn
wtorek, 8 grudnia 2015, 17:59

To dobrze. Dzięki temu ilość ruskich trolli w polskiej sieci znaczne spadnie

jang
środa, 9 grudnia 2015, 00:13

tyle dobrego dla świata i konsumentów paliw zrobił Włodymir Włodymirowicz a my ciągle na niego huzia!!!

Reklama
Reklama
Tweets Energetyka24