Reuters: Mimo sankcji turbiny Siemensa mogą trafić na Krym. Koncern zaprzecza

8 sierpnia 2016, 16:12

Jak poinformowała Agencja Reutersa, powołując się na trzy anonimowe źródła, Rosja zdecydowała się zainstalować na Krymie turbiny gazowe produkcji Siemensa. Koncern zaprzeczył tej informacji. Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej z 2014 roku przedsiębiorstwa z krajów członkowskich Wspólnoty mają zakaz sprzedaży, dostarczania i transferu niektórych technologii dla branży energetycznej, które mogłyby trafić na okupowany przez Rosję półwysep.

Zgodnie z informacjami Reutersa, turbiny gazowe produkowane przez niemiecki koncern miały by zostać użyte przy budowie dwóch elektrowni na Półwyspie Krymskim. Siemens zaprzecza temu i podkreśla, że co prawda dostarcza do Rosji tego typu urządzenia, ale są one przeznaczone na potrzeby elektrowni "Taman", która znajduje się w południowej części kraju. Źródła Reutersa podkreślają jednak, że konstrukcja siłowni na Krymie wskazuje na to, że będą one mogły funkcjonować tylko przy użyciu produktów koncernu z Niemiec. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Siemens wie i akceptuje użycie turbin gazowych na terytorium Krymu.

Możliwe jednak, że turbiny wkrótce znajdą się na półwyspie. Zgodnie z tym co przekazał informator Reutersa, może mieć to miejsce za około dwa miesiące. Jeżeli tak się stanie będzie to test tego jakie działania zachodnich przedsiębiorstw zostaną uznane za dopuszczalne. Unijne sankcje zawierają klauzulę, zgodnie z którą zakazane są wszelkie działania mające na celu pominięcie zakazu transferu technologii. Na ten moment brak jest jednak orzecznictwa dotyczącego tego, czy koncern poniesie konsekwencje, w sytuacji, w której turbina zostanie dostarczona przez stronę trzecią.

"Siemens AG oraz jego wszystkie jednostki zależne i spółki joint venture w Rosji nie dostarczają żadnego sprzętu, który będzie używany w zakładach położonych na Krymie" - przekazał Reutersowi przedstawiciel firmy w Monachium. Komisja Europejska nie skomentowała tej sprawy powołując się na to, że za nadzór nad wywiązywaniem się z sankcji odpowiadają państwa Członkowskie. Komentarza odmówiło również Ministerstwo Gospodarki Niemiec i rosyjski Minister Energetyki Aleksander Nowak.

Zobacz także: Iran: przeprowadzono egzekucję skazanego za zdradę fizyka jądrowego

Zobacz także: USA ponownie krytykują Nord Stream 2

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
hehehe
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 19:56

Po prostu Niemcy mają dość "sankcji" po których tracą 40% handlu z Rosją gdy w tym czasie handel USA z Rosją rośnie po 8% rocznie, łącznie ze sprzedażą licencji na amerykańskie helikoptery. Czy ktoś jeszcze pamięta, że kiedyś były sankcje Apple, Google, VISA, MasterCard itp. na Krym?

panzerfaust39
wtorek, 9 sierpnia 2016, 11:11

Biznes jest biznes a sankcje są dla głupich Polaków

Piłsudski
poniedziałek, 8 sierpnia 2016, 16:38

Szkoda że Polska jest rządzona Demokratycznie bo już dawno siedział bym w Lwowie i sprzedawał bym turbiny ruskim biznes is biznes hahah

Tweets Energetyka24