Rau: O decyzji USA w sprawie Nord Stream 2 dowiedziałem się z mediów

10 czerwca 2021, 18:33
840_472_matched__qox9kp_rauflickr
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

O decyzji Bidena w sprawie rezygnacji z sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG dowiedziałem się z mediów - mówi polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

W wywiadzie dla Rzeczpospolitej szef polskiej dyplomacji stwierdził, że o decyzji USA w sprawie rezygnacji z sankcji na kluczową dla Nord Stream 2 spółkę dowiedział się z mediów. „Sojusznicy amerykańscy nie znaleźli czasu na konsultacje z najbardziej narażonym na skutki tej decyzji regionem świata” - stwierdził Rau.

"Ja, ale nie tylko ja, także inni ministrowie naszej części Europy dowiedzieli się o zmianie tego stanowiska praktycznie z mediów" - dodał podczas pobytu na Łotwie, cytowany przez PAP.

Minister zaznaczył, że w czasie swojej pierwszej rozmowy z amerykańskim sekretarzem stanu z administracji Bidena Anthonym Blinkenem dostał zapewnienie, że w kwestii Nord Stream 2 nic nie zostanie zadecydowane bez Polski.

Według medialnych wypowiedzi również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dowiedział się o decyzji USA w sprawie gazociągu z mediów, choć Ukraina to kraj, który najbardziej traci na uruchomieniu tego gazociągu.

image

 Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
leming
piątek, 11 czerwca 2021, 14:10

Nie mogę w to uwierzyć.Sojuszniczy kraj najbardziej zaciekle zwalczający NS2,w interesie Ukrainy i w interesie amerykańskich koncernów energetycznych,nie został poinformowany o zmianie amerykańskiej polityki wobec NS2 ? To niemożliwe.... przecież jesteśmy sojusznikami ?

Tomasz 8 Kłodzko
piątek, 11 czerwca 2021, 11:55

Powstaje pytanie dlaczego tak wiele osób przesączonych "prawdą" ekranu TV, neguje konieczność posiadania prze RP prawdziwej armii. Myślę że Bidon nie wykręciłby podobnego numeru takiej np Turcji, drugiej armii (rozpadającego się na naszych oczach) NATO.

Tarnowiaczek ci ja (z Wislan)
sobota, 12 czerwca 2021, 12:24

a Polska zamiast zamiast stac sie jak Austria po dobrowolnym wyjsciu Sowjetow, neutralna i niezalezna, zostala przez KOR, Solidarnosc i Wojtyle sprzedana na zawsze USA i Izrealowi.

Bosman
piątek, 11 czerwca 2021, 01:17

Do dymisji faceta.Nie funkcjonuje prawidłowo.Czy trzeba tłumaczyć dlaczego?

Niuniu
piątek, 11 czerwca 2021, 00:12

A o decyzji opuszczenia Afganistanu przez amerykańskie wojsko już został Pan Minister oficjalnie powiadomiony? Dostał Pan harmonogram wycofywania się amerykańskich wojsk? O wcześniejsze konsultacje z "sojusznikiem" nawet nie warto się pytać.

krzys
piątek, 11 czerwca 2021, 00:09

Efekt dwóch rzeczy, lizusostwa wobec USA i kąsania po kostkach Niemców (ruskich zresztą też). No może jeszcze trzeciej - umierania za Ukrainę. Co dostaliśmy w zamian? Chyba nic poza tym, że Trump (czasowo, bo nowa administracja ma już inne zdanie) uznał nas za demokrację. Ale nie biadoliłbym nad tym, ot kubeł zimnej wody nie zaszkodzi. Anglosasi ładnie pokazali jak traktują sojuszników, Niemcy pokazują o co chodzi w energetyce w Europie. Będzie łatwiej teraz pomyśleć o sobie, o swoich interesach. Nie będziemy musieli przepłacać za EA, bo pewnie zrobią ją Francuzi lub Koreańczycy. Skończy się wariactwo w zakupach uzbrojenia w USA. Pewnie jeszcze kilka dobrych pochodnych tego zamieszania by znalazł. Gdzieś był wywiad z gen. Różańskim, jak na trepa powiedział bardzo ciekawą rzecz (chodziło o wzmocnienie wojska za pomocą obowiązkowego poboru) - siła kraju to gospodarka i PKB. I tu bym to parafrazował - nie lizanie tyłka USA, a wzmacnianie własnej gospodarki, to powinniśmy robić. Jeśli jesteśmy przy energetyce, to jak najszybsze budowanie tych 3 atomówek, zlecając to temu, kto da najciekawszą ofertę.

Terminus Est
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:25

Krzysiu - pora dorosnąć. Jest tylko jedna ciekawa oferta. Westig-padaka-house. Inne ze zrozumiałych względów nie są brane pod uwagę.

Tomasz 8 Kłodzko
piątek, 11 czerwca 2021, 14:54

słusznie

Tweets Energetyka24