Qatar Petroleum zbuduje ponad 100 tankowców LNG w Korei Południowej za 19 mld dolarów

2 czerwca 2020, 14:35
LNG
Fot. Quatar Petroleum
Energetyka24
Energetyka24

Katarska spółka naftowo-gazowa Qatar Petroleum (QP) uzgodniła z firmami z Korei Południowej rezerwację zdolności do budowy ponad 100 tankowców do transportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Szacuje się, że kontrakty obejmą kwotę ponad 19,2 miliardów dolarów.

"W dniu dzisiejszym Qatar Petroleum zawarło trzy umowy o zarezerwowaniu zdolności konstrukcyjnej tankowców LNG w Republice Korei, które zostaną wykorzystane do zaspokojenia przyszłych potrzeb floty przewoźników LNG Qatar Petroleum" - oświadczyła spółka. QP przekazała także, że program budowy ponad 100 takich cystern za 19,2 miliarda dolarów stał się największym tego rodzaju przedsięwzięciem w historii branży.

Zgodnie z umowami koreańskie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), Hyundai Heavy Industries (HHI) i Samsung Heavy Industries (SHI) zarezerwują znaczną część swoich zdolności do Qatar Petroleum do 2027 roku włącznie. Jak zauważa firma, potrzeba rozszerzenia floty tankowców do transportu LNG wiąże się między innymi z rozbudową pola Severnoye i projektami w USA.

QP kontroluje wszystkie elementy sektora naftowego Kataru, w tym poszukiwania, produkcję, rafinację, transport i magazynowanie. W kwietniu firma zgodziła się również zarezerwować moce produkcyjne w Chinach na budowę ponad 11 miliardów rat katarskich (3 miliardy dolarów) w takich zbiornikowcach.

Katar jest wiodącym producentem LNG na świecie. W 2017 r. uchylił wprowadzone w 2005 r. moratorium na zagospodarowanie złoża gazu „Północnego”, położonego w północno-wschodniej części jego wybrzeża. Jest to część gigantycznego pola South Pars, którego kolejną część opracowuje Iran.

Katar ma obecnie urządzenia do produkcji 77 milionów ton LNG rocznie i planuje zwiększyć je do 110 milionów ton do 2024 roku. A pod koniec ubiegłego roku QP ogłosiło decyzję o zwiększeniu produkcji LNG o ponad 60% - do 126 milionów ton rocznie - do 2027 roku.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Niuniu
środa, 3 czerwca 2020, 19:08

Szach - co się tak cieszysz? Rosyjskie firmy już od lat kupują od Koreańczyków statki do przewozu LNG i to do tego w tzw. klasie lodowej. Obecnie w Rosji działaja już 2 terminale do skraplania gazu a kolejne są w budowie. W tym nad morzem Bałtyckim koło Petersburga. I Rosja z niezłymi efektami te LNG eksportuje. W tym do USA. I właśnie gazowcami pływającymi pod rosyjską flagą. A jakoś nie słyszałem aby jakiś taki statek był naszą własnością i woził LNG do Świnoujścia pod polską flagą.

Szach mat w jednym ruchu
środa, 3 czerwca 2020, 20:27

A dlaczego mam się nie cieszyć! Od grudnia tamtego roku średnio co kilka dni pojawia się dobry news! A ten jest b.dobry. Rozumiem też Twoje emocje. Życie ! Przy okazji niech budują jeszcze więcej. Ns 3-10,Siłę Syberii 3-10! Niech budują terminale nawet w Donbasie,a nawet w kosmosie! Niech budują tego wam i Tobie w szczególności życzę....

Szach mat w jednym ruchu
środa, 3 czerwca 2020, 00:17

Swego czasu nokia przespała początek ery smartfonów . Potem to już nie było to samo! Czyżby koniec gazociągów. Hehe jak sądzisz?

jaszczomb
wtorek, 2 czerwca 2020, 23:45

Statki LNG - szybkie, bezpieczne i bardzo drogie ...

Niuniu
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:19

Piękny kontrakt szkoda, że poza zasięgiem polskich stoczni. Swoją drogą skoro mamy Nasz terminal LNG i go rozbudowujemy a do tego zamierzamy rozpocząć budowę kolejnego w Zatoce Gdańskiej i zamierzamy sprzedawać LNG dostarczane do Polski nie tylko na rynku wewnętrznym ale i na eksport to dziwne, że jeszcze wzorem innych nie rozpoczęliśmy budowy własnych tankowców LNG. Ąż się prosi aby te dziesiątki milionów ton LNG woziła do Polski flota tankowców pod polską flagą.

GB
wtorek, 2 czerwca 2020, 18:37

Hmm... Rosja ma swój gaz, a uparcie buduje gazociągi podwodne jakby nie mogła zbudować tankowców LNG. Wtedy USA trudno by było zablokować taką sprzedaż, podobnie Duńczycy nie musieliby w nieskończoność wydawać różnych pozwoleń na budowę. Że też ta Rosja do tej pory na to nie wpadła mimo olbrzymiej ilości gazu jaką może sprzedać. Ba, krucho też w Rosji z tankowcami ropy...

GB
wtorek, 2 czerwca 2020, 17:06

To dobrze. Miejmy nadzieję że Katarczycy zrobią taką konkurencję w Europie iż gaz bardzo potanieje.

Tweets Energetyka24