PSG: 12 nowych gmin zgazyfikowanych do 2026 roku w Wielkopolsce

14 maja 2018, 13:48
14441619290_d3ed6a9973_k
Fot.: Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Do 2026 roku dostęp do gazu w Wielkopolsce zyska 12 nowych gmin – poinformował w poniedziałek w Kłecku prezes zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) Marian Żołyniak. Nakłady inwestycyjne na ten cel sięgną 200 mln zł.

Na terenie Wielkopolski PSG świadczy usługi w 148 z 218 gmin; poziom gazyfikacji regionu to ok. 68 proc. Średnia krajowa to 58 proc.

Marian Żołyniak powiedział na konferencji prasowej, że w Wielkopolsce do 2026 roku zaplanowano budowę ok. 625 km sieci gazowej, wartość inwestycji szacowana jest na 186 mln zł. Kosztem ok. 10 mln zł zbudowane zostaną też trzy stacje gazowe. Pozwoli to zgazyfikować 12 nowych gmin, w tym Miedzichowo, Mieleszyn, Przemęt, Kłodawę, Pyzdry i Rychwał.

Prezes PSG dodał, że w całym kraju Polska Spółka Gazownictwa podpisała ponad pół tysiąca listów intencyjnych w sprawie gazyfikacji nowych gmin. Do 2023 roku zgazyfikowanych ma być ponad 120 gmin.

"W ciągu najbliższych kilku lat PSG ma wykonać tytaniczną pracę: ma zgazyfikować następne 2 proc. Polski. Cyfra jest mała, ale to będzie milion osób, które będą miały dostęp do gazu. Gazyfikujemy też gminy, gdzie nigdy nie będzie się opłacało kłaść rury z gazem; w tym roku spółka zamierza postawić przynajmniej 20 stacji regazyfikacji LNG" – powiedział wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik.

Konferencję prasową PSG zorganizowała w Kłecku, gminie, która w ostatnim czasie zyskała dostęp do sieci gazowej. Gazyfikacja gminy kosztowała ponad 4 mln zł, PSG zbudowała ponad 19 kilometrów sieci gazowej.

"To ważny dzień nie tylko dla gminy, ale i dla PSG, bo znika kolejna biała plama na mapie Polski. Gaz to rozwój kraju, rozwój przemysłu, nowe miejsca pracy. W tym roku wydamy na inwestycje ponad 2,1 mld zł - tego jeszcze w PSG nigdy nie było” - powiedział Żołyniak.

Do sieci gazowej w Kłecku zostały już podłączone kotłownie w lokalnej szkole i sali gimnastycznej, ponad 30 odbiorców indywidualnych złożyło wnioski o wydanie warunków przyłączeniowych. PSG podpisała też 18 umów z wykonawcami przyłączy.

"Na gaz czekaliśmy długie lata. To, co zaczęło się w 2013 roku porozumieniem z PSG, przyniosło efekt w postaci podłączenia w ostatnich miesiącach m.in. pierwszych budynków oświatowych. Sukcesywnie będziemy podłączać kolejne obiekty, łącząc ten proces z termomodernizacją” – powiedział burmistrz miasta i gminy Kłecko Adam Serwatka.

„Na pierwszym spotkaniu z mieszkańcami poświęconemu gazyfikacji gminy było ponad 200 osób, zainteresowanie jest bardzo duże. Wiemy, że jest bardzo duży ruch, jeśli chodzi o umowy przyłączeniowe. Gmina uruchamia także swój własny program dopłat do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne” – dodał.

PSG to największy operator systemu dystrybucyjnego gazu w Europie. Ma 97-proc. udział w krajowej sieci dystrybucyjnej. Dysponuje ok. 186 tys. km gazociągu. Dystrybuuje rocznie przeszło 11,6 mld m szesc. gazu. Obsługuje blisko 7 mln klientów.

MZ / PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24