UOKiK: zamknięto 124 internetowe aukcje kotłów na paliwo stałe

21 lutego 2020, 15:09
kotcioł
Fot. Pexels/freestocks.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Do 11 lutego br. zostały zamknięte 124 internetowe aukcje kotłów na paliwo stałe - poinformował na Twitterze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodano, że UOKiK wysłał pisma zawiadamiające o nieprawidłowościach do przedsiębiorców oferujących ok. 400 modeli kotłów.

"UOKiK wysłał do przedsiębiorców oferujących łącznie ok. 400 modeli kotłów pisma zawiadamiające o wykrytych nieprawidłowościach i zagrożeniu karą (nawet do ok. 50 tys. zł) za niewłaściwe etykiety energetyczne lub ich brak. W efekcie do 11 lutego zostały zamknięte 124 aukcje" - podał Urząd.

UOKiK zaznaczył, że w miejscu sprzedaży kotła, także w internecie, musi być widoczna etykieta energetyczna - ma pomóc w wyborze pieca, który jest oszczędny i wydajny. Najważniejszym parametrem pieca jest klasa efektywności energetycznej: od A+++ (najlepsza) do D. Dodano, że wzory etykiet można znaleźć na stronie internetowej: www.uokik.gov.pl/kotly.

Od początku roku UOKiK i Inspekcja Handlowa oceniły łącznie 3 tys. aukcji kotłów na paliwo stałe na portalach Allegro, OLX, Sprzedajemy, Lento czy Gumtree. Urząd zaznaczył, że w wyszukiwaniu "kopciuchów" pomógł tzw. bot - oprogramowanie, które powstało na zlecenie Ministerstwa Rozwoju. Umożliwia ono zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, zamieszczanych na portalach internetowych. Program wyłapuje te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach.

Jak poinformowano, pierwsze kontrole kotłów ruszyły w grudniu 2019 r. Inspekcja Handlowa sprawdzała kotły na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej do 500 kW, które są dostępne na rynku np. w sklepach, hurtowniach, u producentów czy importerów. Zaznaczono, że jeśli przedsiębiorca naruszy przepisy dotyczące etykiet energetycznych, grozi mu kara w wysokości od jednokrotnego do dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za poprzedni rok (w 2019 r. wynosiło ono 4918,17 zł).

Urząd przypomina, że Polska od lat znajduje się w czołówce europejskich krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Na liście 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2016 i 2018 r., znalazło się aż 36 polskich miast. Oceniono, że w Polsce problem zanieczyszczenia powietrza jest w większości efektem ogrzewania domów (w tym jednorodzinnych) złej jakości paliwem stałym (np. węglem niskiej jakości) w nieefektywnych, pozaklasowych kotłach.

Dodano, że stowarzyszenia branżowe szacują, iż na polski rynek trafia rocznie około 100–200 tys. kotłów na paliwa stałe, ale dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego ok. 20 proc. rynku to kotły niespełniające wymagań.

W ramach przeciwdziałania zmianom klimatycznym UE zobowiązała się do poprawy efektywności energetycznej o 20 proc. do 2020 r. i o 32,5 proc. do 2030 r. Aby osiągnąć te cele, Komisja postawiła na bardziej ekologiczne projektowanie produktów oraz precyzyjniejsze przekazywanie konsumentom informacji o energooszczędności produktów, za pośrednictwem etykiet energetycznych. Od 1 stycznia br. zaczęło obowiązywać rozporządzenie KE 2015/1189, tzw. ekoprojekt. 

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Roksa
niedziela, 23 lutego 2020, 09:12

Bohaterzy,skoro tak bardzo chcą zmusić ludzi do wymiany pieców, niech rozdają je za darmo razem z darmowym montażem. Dam przykład piec z normą 5 kosztuje około 10-12 tysięcy montaż w zależności od ilości przeróbek od 3 tysięcy w górę ,urzędy miejskie, gminne zwracają po 5 tysięcy, a skąd mam wziąć resztę???????????

suawek
niedziela, 23 lutego 2020, 23:44

Ja za kocioł gazowy zapłaciłem ponad 7k o przyłączu i reszcie instalacji nie wspominam. I nikt mi nic nie "zwracał" Nie chodzę i nie płaczę jaki to jestem poszkodowany.

rob ercik
sobota, 22 lutego 2020, 03:36

Dziwne, Polska to bogaty kraj, ludzie pala w kpciuchach chyba z nudów albo z przekory

Europejczyk
sobota, 22 lutego 2020, 15:26

W Tokio jest smog, a nikt tam nie pali w piecu węglowym. UOKiK powinien tam zadziałać.

suawek
niedziela, 23 lutego 2020, 23:46

Masz jakąś wątpliwość odnośnie związku palenia byle czym w bylejakich piecach a powstawaniem smogu wPolsce (co Cie obchodzi Japonia)?

dar
sobota, 22 lutego 2020, 15:12

gdyby nie 80% podatków w cenie gazu to czy komuś oplacaloby brudzic się węglem?

suawek
niedziela, 23 lutego 2020, 23:53

Prawda. Szlag człowieka trafia jak czyta pozycje na fakturze za gaz przez które faktura nigdy nie będzie 0, a posiadacz kotła na węgiel zwany nie wiedzieć czemu "eko"groszek poprostu sypie z worka i żadnych abonamentów i opłat handlowych nie płaci.

Tweets Energetyka24