Kandydatka na kanclerza RFN: Nord Stream 2 nie powinien powstać

7 maja 2021, 14:19
Fot. stephan-roehl.de : Heinrich-Böll-Stiftung
Fot. stephan-roehl.de / Heinrich-Böll-Stiftung

Kandydatka Zielonych na kanclerza Niemiec po raz kolejny stanowczo sprzeciwiła się zarówno budowie, jak i wykorzystywaniu rurociagu Nord Stream 2. To fatalna informacja dla Rosjan, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w po jesiennych wyborach Zieloni będą odgrywać bardzo istotną rolę w nowym rządzie federalnym.

W kwietniu, ze względu na wysokie notowania, Zieloni zdecydowali o wskazaniu kandydata na kanclerza. Została nim Annalena Baerbock, współprzewodnicząca partii. Wybory do Bundestagu zaplanowano na 26 września br. Część sondaży wskazuje na możliwe zwycięstwo Zielonych,  ale nawet jeśli nie doszłoby do tego, to nie ulega wątpliwosci, że będą oni odgrywać bardzo istotną rolę w nowej rządowej układance. Zwłaszcza, że Baerbock ma lepsze notowania niż pozostali kandydaci na urząd kanclerski.

Reklama
Reklama

Niemiecka polityk podczas wystąpienia na spotkaniu Atlantic Council zwracała uwagę, że choć nie zgadza się z niektórymi środowoeuropejskimi rządami (np. w Polsce), to „mimo wszystko jesteśmy przyjaciółmi”. Baerbock stawia Angeli Merkel zarzut, że nie stanęła jednoznacznie po stronie krajów regionu, kiedy podnosiły obawy dotyczące projektu Nord Stream 2.

Daleko idącą niekonsekwencją jest również jej zdaniem, że choć po 2014 roku Europa zdecydowała o uniezależnieniu się od Rosji, to niemiecki rząd nadal wspiera Nord Stream 2.

Kandydatka została zapytana co należałoby zrobić z tym kontrowersyjnym projektem: „moim zdaniem nie możemy go dokończyć” - mówiła. „Problem w tym, że gazociąg jest już na dnie Bałtyku” - kontynuowała. W opinii Baerbock obniżenie tranzytu gazu przez Ukrainę „to nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukraińców, dlatego gaz nie może popłynąć tym rurociągiem”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Jurek
sobota, 8 maja 2021, 18:52

Problem w tym że jako kandydatka na kanclerza może gadać co chce i brylować na spotkaniach Atlantic Council ale gdyby chciała być tym kanclerzem to bez poparcia niemieckich elit gospodarczych o tym stanowisku może tylko pomarzyć.

gonić pastuchów
niedziela, 9 maja 2021, 19:30

I taka jest prawda.

mc.
niedziela, 9 maja 2021, 13:33

Pewnie tak było 100 lat temu. Te twoje elity musiałyby ją zaatakować w mediach, a te (media) kierują się poprawnością polityczną i ze wszystkich sił wspierają "eko" (nawet jeśli jest to bez sensu).

SerceJestZielone
sobota, 8 maja 2021, 16:20

Z ciekawością wsłuchuję sie komentarze rosyjskich przyjaciół. Będzie dobrze ....

rob ercik
piątek, 7 maja 2021, 23:45

I tak NS 2 upadł kolejny raz ...

mc.
niedziela, 9 maja 2021, 13:49

22 lata od ogłoszenia pomysłu - w grudniu 1999 Gazprom ogłosił że wbrew umowie nie będzie budował 2 nitki Jamału, a zamiast tego powstanie gazociąg podmorski - to bardzo dużo czasu. W międzyczasie powstał NS1 - wykorzystywany w połowie możliwości (ze względu na przepisy UE), trwa budowa 2 nitki która w najlepszym przypadku będzie podlegała tym samym przepisom. W najgorszym przypadku nastąpi "zawieszenie eksploatacji". Czyli kładziemy DWIE RURY, BY WYKORZYSTYWAĆ POŁOWĘ ICH MOŻLIWOŚCI. jeśli według Ciebie jest to sukces, to znaczy że bierzesz dobre pigułki. P.S. Budowa Jamału trwała od 1993 do 1999. Obecna nitka ma rozbudowana sieć pompowni, czyli przy dużo mniejszych kosztach można było zbudować drugą nitkę. Ale w tym biznesie nie chodziło o pieniądze (za gaz), tylko o pieniądze dla polityków.

gonić pastuchów
poniedziałek, 10 maja 2021, 15:49

Skąd oni was borą?

BUBA
piątek, 7 maja 2021, 20:01

Bo trzeba twardo a nie tylko wymachiwac szabelka

AA
piątek, 7 maja 2021, 18:38

Tej ichniejszej spurek przeszkadza nie tylko sam NS2 ale generalnie gaz jako taki podobnie jak atom węgiel i ropa Ostrzegam więc że jeżeli ona będzie tam rządzić to możecie zapomnieć o gazociągu z Norwegii bo jego budowa będzie również atakowana i to pewnie przy współudziale Brukseli

Kiks
sobota, 8 maja 2021, 19:17

Już za późno. Zresztą Niemcy niewiele mają w tym temacie do powiedzenia. A z Danią już załatwione.

Tweets Energetyka24