Ukraina: Będziemy przyglądać się certyfikacji NS2, liczymy na wsparcie Polski i KE

30 lipca 2021, 16:21
commissioning-equipment-russia-igor-kuznetsov-202009_1apnvsl_small_rgb
Fot. © Nord Stream 2 / Igor Kuznetsov / www.nord-stream2.com

Jeżeli decyzja o certyfikacji Nord Stream 2 zostanie podjęta w tym roku, to na pewno będziemy się od niej odwoływać - poinformował Siergiej Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

„Najbardziej negatywny scenariusz dla nas jest taki, że Nord Stream 2 zostanie certyfikowany w tym roku. W takim przypadku od decyzji natychmiast odwoła się Komisja Europejska, polski rząd oraz nasz rząd. I mogą pojawić się pewne ograniczenia w wykorzystywaniu” - powiedział Makogon w wywiadzie.

Reklama
Reklama

Menadżer zwrócił uwagę, że proces certyfikacji wymaga przestrzegania surowych norm, zawartych m.in. w europejskim prawie energetycznym. „Przewiduje on też dodatkowe ograniczenia dla operatora tego gazociągu” - mówił i dodał, że w związku z tym zarówno Ukraina, jak i inne strony, będą na bieżąco monitorować przebieg procedury. „Jest wsparcie ze strony Polski i Komisji Europejskiej, które też zawsze sprzeciwiały się budowie tego gazociągu”.

Makogon jest zdania, że walka z Nord Stream 2 nie została jeszcze ukończona. „O ile dobrze rozumiem, zostały nakreślone kierunki przyszłej współpracy” - kontynuował. Chodzi tutaj o zapewnienia dot. utrzymania tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy oraz warunki na jakich będzie funkcjonować nowa magistrala.

KomentarzeLiczba komentarzy: 38
mc.
piątek, 30 lipca 2021, 21:40

Ukraina będzie liczyć na wsparcie Polski ?! Przez ostatnie kilka lat traktowali nas z pogardą, wierzyli tylko Niemcom i Amerykanom. A oni (USA i Niemcy) pokazały co jest dla nich ważne.

pax americana
sobota, 31 lipca 2021, 12:04

wystarczy popatrzyc jak USA godza Izrealczykow z Palestynczykami...

Krakowiaczek ci ja
sobota, 31 lipca 2021, 12:03

nigdy nie bedzie braterstwa miedzy Rusinami a Lachami. Za Piastow tak. Piastowie zwlaszcza Kujawscy i Mazowieccy wzeniali sie bez przerwy w ksiezniczki ruskie: drohiczuynskie, moskiewskie, nowgorodzkie, twerskie. Dopiero jak Kazimierz Wielki ktorego dwie babki byly wlasnie ksiezniczkami ruskimi odziedziczyl Rus Czerwona stalo sie to dla Rusinow obelga. I uznali ze to kolonializm lacki. Wtedy narodzila sie nienawisc ktora trwa do dzis, czyli 700 lat. Ona nie przeminie. USA przemina, Majdan przeminie a nienawisc do Lachow i kompleks nizszosci w stosunku do innych Rusinow czyli Rosjan nie przeminie.

Wania
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:37

Ale my nie mamy kompleksu niższości w stosunku do Rosjan... Jedyne co w nas jest to niechęć do ich agresji i chęć trzymania się od nich z daleka. Kompleks to oni mają i zawsze mieli. Zawsze chcieli żyć jak na zachodzie. Polska jest dla nich zachodem i poziomie życia ciągle dla nich niedostępnym.

taka prawda
niedziela, 1 sierpnia 2021, 16:40

Wytłumacz to jaśniej - wy Ukraińcy nie macie kompleksu wobec Rosjan? Z tego co wiem to dla Ukrainy Polska jest zachodem dlatego tylu was tutaj przyjeżdża.

Wania
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:16

Gdybyś przeczytał mój wpis ze zrozumieniem to świat byłby prostszy. Wy tam w Rosji już nie tylko macie kompleksy na punkcie Polski ale też jak widać na punkcie Ukrainy. Ale dobrze myślicie. Ukraińcy jak Polacy też was nie znoszą.

HeHe
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 18:24

Doprawdy? Według ostatnio przeprowadzonej ankiety 40% Ukraińców uważa, że oni i Rosjanie to jeden naród :)

Buczacza
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:37

A 60% ?

jasna sprawa
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:29

sprostowanie: nie Ukraincy tylko obywatele obecnego panstwa Ukrainskiego ale rdzenni Rosjanie. I to jest podstawowy i nie rozwiazywalny problem faszystowskiego Majdanu: 14-milionowa rosyjska V-kolumna. Czystek etnicznych 14 milionow Rosjan nie da sie zrobic. Sytuacja jest gorsza niz na Balkanachj i w Irlandii Polnocnej. Bo za Irlöandczykami stoi slaba Irlandia, a z Rosjanami na Ukrainie stoi Rosja, Chiny itd.

Krakowiaczek ci Ja
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:05

ale przeciez to jest jasne i logiczne: Ukraincy to Rusini ktorzy zostali przy Krolestwie Polskim zwanym potem Rzteczpospolita Obojga Narodow (w rzeczywistosci 4 Narodow - Rus Czerwona i Rus Wlodzimierska czyli BIalorus) a Rosjanie to pozostali Rusini, ktorzy zostali przy Moskwie.

gonić pastuchów
niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:13

To chciał napisać tylko się zawstydził.

złośliwy
piątek, 30 lipca 2021, 21:23

Siergiej,kopiecie ruskich po kostkach,zdaje się ze to nadaremny trud.Za chwilę, jak twierdzi wasz ekspert,będziecie musieli się do nich łasić ,żeby nie zostać na zimę bez gazu.Kto zrozumie Ukraińca :)?

Krakowiaczek ci ja
sobota, 31 lipca 2021, 11:56

oni pojda nie tylko po gaz... Oni pojda do Rosji po swiatowe rynki zbytu na swe produkty (bron, przemysl metalowy) ktore mieli przez Rosje jak z nia nie zerwali. Banderowcy naopowiadali Czerni na Majdanie (2014) glupot ze jak wywala Rosje to Europa i USA beda ich finansowac dozywotnio. Ukraina jest zbankrutowana a ani EU ani USA grosza im nie dadza. Cala pomoc wojskowa i inna jest na kredyt. Lada chwila odpadnie tranzyt. Rosyjskich technologii ktore im zostaly nie sa w stanie samodzielnie rozwijac. Kooperacje technologiczna z jedynym chetnym z Chinami zabronily im USA. Teraz zaczynaja wspolprace technologiczna z Turcja. NIe wiem czy nie chodzi o produkcje dywanow czy cos takiego bo technologicznie Turcja to IV swiat. Na rynkach swiatowych jest nadprodukcja zywnosci, a zachod wiecej prostytutek ukrainskich tez nie przyjmie bo maja unijne: rumunki, bulgarki, slowaczki. Przodkowie Ukraincow czyli Czerwoni Rusini i Kozacy Nadnieprzanscy niczego sie sami cywilizacyjnie nie dorobili bo byli praktyczenie koczownikami. Caly rpozwoj cywilizacyjny zawdzieczali Rzeczpospolitej (miasta na prawie niemieckim, rzemioslo, nowoczesne rolnictwo) a potem Rosji i w czasie zaborow Austrii a na koncu komunie czyli wlasciwie tez Rosji. Przeciez nie bylo ani jednego artykulu naukowego ani jednej insztukcji technichnej, ani jednego patentu w jezyku ukrainskim. Na tym etapie politycznym Ukraina nie ma szans na rozwoj. Nie bedzie tranzytu nie bedzie co krasc Majdan nie bedzie mial ochlapow dla Czerni, to czern zarznie Majdan jak Kozacy Siczowi rzneli swoich atamanow jak ci nie wydawali im lupow wojennych. A jak zarzna Majdan II (2014) to pojda do cara na sluzbe. Jak krol polski nie chcial przyjac Kozakow na sluzbe (kozacy rejestrowi) to robili bunty, a po przegranej szli na sluzbe do cara. Car mial wiecej pieniedzy niz krol Polski, a i dawal sobie z nimi lepiej rade niz Najjasniejsza Rzeczpospolita. U cara byl posluch jak u mongolskiego hana. Wszedzie sie powtarza historia.

Iwan
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:39

Spokojnie dadzą radę. Uwolnienie się od Rosji wszystkim wychodzi na zdrowie. Byle tylko Rosja ich przestała mordować. I pomyśleć, że jeszcze parę lat temu to były bratnie narody.

Raf
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 09:27

To niech się uwolnią. Tymczasem 80% paliw biorą z Rosji i Białorusi

Krakowiaczek ci ja
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:04

Innym moze tak. Ale nie potomkom Rusinow Czerwonych i Kozakow Nadnieprzanskich. Oni zawsze misieli na kims wisiec: na Rzeczpospolitej, na Rosji a teraz na USA .

Krakowiaczek Ci ja
sobota, 31 lipca 2021, 11:33

Kozacy tez cale stulecia szntazowali Rzeczpospolita... Jak sie nie dalo to poszli do Perejeslawia do cara. A car sie dawal szantazowac juz nie dawal.

Gruszwik
niedziela, 1 sierpnia 2021, 10:41

I co w związku z tym? Cofanie się kilkaset lat wstecz jest ok na forum historycznym.

Karl Frank
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 00:07

To nie historia, bo teraz szanzazuja EU a glownie Niemcy. Czyli.po staremu

WOŁYŃ PAMIĘTAMY 11 lipca 1943
niedziela, 1 sierpnia 2021, 14:12

Wystarczy cofnąć się do czasów II wojny światowej albo obserwować co teraz robią

Katyń pamiętamy
niedziela, 1 sierpnia 2021, 23:17

I pamiętamy Katyń z drugiej wojny światowej, i to, że Rosja napadła na nas z Hitlerem. I to, że przetrzymuje nasz samolot porywając nim sobie. To bandycki kraj.

HeHe
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:29

Napadła na nas nie ROSJA a ZWIĄZEK RADZIECKI na rozkaz Gruzina a w Katyniu naszych oficerów mordowali także Ukraińcy (kijowskie NKWD) na rozkaz dwóch Gruzinów - Dżugaszwilego "Stalina" i Berii.

Krakowiaczek ci ja
wtorek, 3 sierpnia 2021, 11:20

nie Rosja, bo Stalin byl Gruzinem. Pretensje do Szakaszwillego tego co ostrzelal Jarka. W plutonach egzekucyjnych w Katyniu i pozostalych bylo co najmniej 14 narodowosci. Ukraincy tez. Pilsudski najbardziej zasluzonych dla Polski: Korfanty, Witos, Zgorski najlepszy zawodowy wojskowy II RP : Rozwadowski, wykonczyl tez na poczekaniu. To w czym byl gorszy Stalin?

Tweets Energetyka24