Prezes Towarowej Giełdy Energii: regulacje ws. cen prądu bez wpływu na funkcjonowanie TGE

11 stycznia 2019, 10:40
TGE_eng_Pantone
Fot. TGE
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


W naszej ocenie wprowadzone ostatnio regulacje nie powinny mieć bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie Towarowej Giełdy Energii" - powiedział piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes TGE, Piotr Zawistowski.

Zawistowski był pytany, czy wprowadzone zmiany dot. regulacji cen prądu mogą spowodować spadek obrotów TGE. "Giełda nie prowadzi szczegółowych analiz w tej sprawie, gdyż nowe przepisy dotyczą relacji sprzedawców z odbiorcami końcowymi, a nie bezpośrednio nas" - podkreślił.

"Ponieważ co do zasady zaproponowany mechanizm polega na utrzymaniu zeszłorocznych cen według pewnego modelu, jednocześnie rekompensując spółkom różnice w ponoszonych kosztach, które związane są z tym mechanizmem, mogłoby się wydawać, że nie powinno to zaburzyć hurtowego rynku energii elektrycznej" - mówił w wywiadzie.

Jak zaznaczył użył stwierdzenia "mogłoby się wydawać" celowo, ponieważ jest niepewność, co będzie po 2019 r., a transakcje na TGE zawierane będą nie tylko na ten rok, ale także na lata następne.

"Uczestnicy rynku oczekują teraz na szczegółowe regulacje, które pokażą, na jakich zasadach będą otrzymywać rekompensaty za utrzymanie cen prądu na wcześniejszych poziomach" - dodał Zawistowski. 

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24