Prezes Exxon Mobil prawdopodobnie zostanie sekretarzem stanu w administracji Trumpa

11 grudnia 2016, 13:12

Prezydent elekt Donald Trump nominuje na stanowisko sekretarza stanu USA prezesa koncernu paliwowego Exxon Mobil Rexa Tillersona, który ma bliskie powiązania z Rosją - podają w sobotę amerykańskie media. 

Tillerson staje się najbardziej prawdopodobnym kandydatem na szefa amerykańskiej dyplomacji, zważywszy że w wyścigu tym nie jest już brany pod uwagę były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani, a były kandydat na prezydenta Mitt Romney, również wymieniany jako potencjalny nominat ma według doradców prezydenta elekta mniejsze szanse ze względu na otwartą krytykę Trumpa podczas jego kampanii wyborczej - podaje Bloomberg.

Według agencji AP Giuliani zrezygnował z ubiegania się o stanowisko sekretarza stanu USA; Reuters podaje, że został on poinformowany, iż jego kandydatura nie jest już brana pod uwagę.

Tillerson jest szefem jednaj z największych na świecie firm naftowo-gazowych i ma duże doświadczenie w kontaktach z przywódcami innych państw, w tym z Władimirem Putinem, z którym znajomość zawarł blisko 20 lat temu. Jego bliskie kontakty z Kremlem zaowocowały przyznaniem mu rosyjskiego Orderu Przyjaźni. W ubiegłym roku szef Exxona złożył wizytę politykom "z najbliższego kręgu Putina" - pisze Bloomberg.

"Te koneksje mogą sprawić, że będzie on pożytecznym łącznikiem między rosyjskim przywódcą a Trumpem. Prezydent elekt wielokrotnie powtarzał, że będzie zabiegał o bliższą współpracę z Moskwą" - wyjaśnia Bloomberg.

Dziennik "New York Times" podaje, że Tillerson od dawna usilnie pracował na wzmocnieniem relacji swej firmy z Rosją. Exxon ma liczne spółki joint venture z rosyjskim gigantem naftowym Rosnieftem.

Tillerson krytykował sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu, ponieważ odcięły one jego koncern od zysków z jego rosyjskich inwestycji - pisze "NYT".

Pod rządami Tillersona Exxon nastawił się głównie na ekspansję w Rosji i zdobył prawa do odwiertów na tak rozległych terytoriach, że "przyćmiło to jego stan posiadania w kraju" - wyjaśnia Bloomberg.

Japońska agencja Kyodo podaje, że koneksje Tillersona i jego doświadczenie mogą być bardzo pomocne dla Trumpa, który bardzo krytykował Chiny podczas swej kampanii wyborczej i zapowiadał, że obłoży chińskie towary wysokim cłem, przy czym oczekuje się, że po inauguracji rozpocznie trudne negocjacje z Pekinem.

Telewizja NBC, która jako pierwsza poinformowała o szansach Tillersona na stanowisko sekretarza stanu, powołała się na dwa źródła w zespole Trumpa odpowiedzialnym za przejęcie władzy. Zastrzegła jednak, że jego nominacja nie jest pewna. Oczekuje się, że Trump ogłosi, kto jest jego nominatem na szefa dyplomacji, w przyszłym tygodniu.

Agencja Reutera podaje, że nie udało się jej uzyskać komentarza w tej sprawie od ekipy prezydenta elekta.

PAP - mini

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Osa
niedziela, 11 grudnia 2016, 19:22

Pieniędzy im mało! Chca Władzy! Mieli rację ci co mówili że Trump sprzeda Putinowi Europe

mefis58
poniedziałek, 12 grudnia 2016, 11:39

No to Duda ogłosi żałobę narodową !!!

krzysiek
niedziela, 11 grudnia 2016, 14:59

Przyjaciel Putina będzie zajmował się polityką zagraniczną USA. Do tego grona dołączy kolejny przyjaciel Putina Prezydent Francji Marine Le Pen lub Francois Fillon, oraz nowy przyjaciel Putina Premier wyłoniony podczas wyborów we Włoszech. Spotkają się razem na Kremlu za imprezują i podziela Świat między sobą. Japonia już za plecami USA układa się z Putinem, Korea Południowa nawet sankcji nie wprowadziła (Samsung sprzedaje super nowoczesną elektronikę do rosyjskich rakiet S-350 czy 9K333 Verba), Izrael dostarcza technologię dronów, tylko Chiny zapewniają ciągłość swojej polityki. Zamiast do NATO Polska powinna połączyć się sojuszem wojskowych z Chinami to znacznie bardziej przewidywalny sojusznik niż USA i UE.

antyNWO
niedziela, 11 grudnia 2016, 14:39

Ciągle ta sama szajka z NWO. Demokracja w USA to fikcja.

mamy prze...
niedziela, 11 grudnia 2016, 14:09

Ciekawe jaki prezent dadzą Putinowi na przeprosiny. Może na początek wszystko na wschód od Odry?

Tweets Energetyka24